Możesz stracić benefit gdy nie chodzisz na bezpłatny kurs angielskiego

Możesz stracić benefit gdy nie chodzisz na bezpłatny kurs angielskiego

 

Pani Monika – imie zostało zmienione straciła część benefitów .

Została zaskoczona gdyż mieszka już w Wielkiej Brytanii wiele lat.

Pani Monika mieszkanka okolic Birmingham mieszka w Wielkiej Brytanii już ponad 3 lata.

Kiedyś pracowała 2 lata na terenie Wielkiej Brytanii.

Pracowała na początku ponad rok w fabryce na pełną ilość godzin.

 

Po roku pracy dojechały do niej dzieci, które poszły do szkoły. Ona więc zmieniła prace na sprzątanie gdzie pracowała około 20 godzin na tydzień.

Rok temu straciła pracę i nie szukała innej , nie znała języka angielskiego.Polka zarejestrowała się na zasiłek dla bezrobotnych. Państwo opłaciło wiec dom czyli dostała Housing benefit i dało zasiłki dzięki czemu mogła spokojnie mieszkać i zajmować się dziećmi.

Jednak zasiłek dla bezrobotnych trwa tylko 3 miesiące a później jest rozmowa z urzędnikiem, który ocenia czy osoba ma możliwość znalezienia pracy.

Pierwszy raz na spotkaniu dostała przedłużenie okresu wypłacania zasiłku, broniła się iż znalezienie pracy jest dla niej trudne gdyż nie zna języka angielskiego drugi także ale urzędnik skierował ją na bezpłatną naukę języka angielskiego.

Nauka trwała dwa razy w tygodniu.

Niestety Polka była regularnie tylko 3 razy a później chodziła rzadziej z tygodnia na tydzień była raz aż w końcu przestała chodzić.

Podczas kolejnego spotkania w budynku job centre kobieta została zapytana dlaczego nie chodzi na kurs, powiedziała iż ma dużo zajęć w domu z dziećmi.

Niestety została pozbawiona zasiłku który opłaca dom.

Teraz już musi szukać pracy bo utrzymanie dzieci tylko przy zasiłku child benefit i child credit przy opłacie domu robi się bardzo trudne.

Wniosek nasuwa się sam, pytanie jednak jest inne czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dalej dla wszystkich emigrantów będą darmowe kursy języka angielskiego.

Konrad W

 

21 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii