Młodzi brytyjczycy nie wyjeżdzają na studia za granicę

 

Liczba brytyjskich studentów studiujących za granicą spada, stwierdza raport

 

Niechęć do opuszczenia rodziny i przyjaciół oraz brak znajomości języków obcych przyczyniają się do mniejszej chęci studentów z Wielkiej Brytanii do wyjazdu za granicę, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1000 studentów.

Tylko 18 procent było zainteresowanych jakąś formą zagranicznej nauki, która zmniejszyła się z 34 procent w 2015 roku.

Raport organizacji edukacyjnej British Council mówi, że koszty utrzymania za granicą i opłaty za studia były najważniejszym powodem dla ponad połowy osób, które powiedziały, że nie chcą studiować za granicą. Po tym były trudności w opuszczaniu bliskich, prowadzenie szczęśliwego życia w Wielkiej Brytanii i brak pewności siebie w posługiwaniu się językami obcymi.

Ponad jedna trzecia stwierdziła, że ​​wierzy, że Wielka Brytania oferuje najlepszą jakość kształcenia dla wybranego przez nich kierunku. Brexit był również podawany jako czynnik; studenci nie byli pewni czy zostaną przyjęci do programów studiów za granicą po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, a jeśli tak, ile by ich to kosztowało.

Według badania 70% osób, które nie biorą pod uwagę zagranicznych studiów, twierdzi, że zachęciłaby ich do tego pomoc finansowa, podczas gdy inne motywacje obejmowały dowody, że mogłoby to poprawić perspektywy zatrudnienia (54%), możliwości nauki języka obcego ( 43%) i szansa na nawiązanie przyjaźni (37%).

Oprócz sugerowania nowych modeli finansowania, w raporcie zalecono lepszą komunikację ze strony instytucji, aby bardziej szczegółowo wyjaśniały korzyści i możliwości związane ze studiami za granicą.Dla tych, którzy chcą uczyć się za granicą, kluczowe motywy to zamiłowanie do podróży i przygody, możliwość poznania innej kultury i szansa na zbudowanie ich pewności siebie.

Stany Zjednoczone pozostały najpopularniejszym miejscem do studiowania za granicą, a następnie Kanada, Niemcy i Francja.

Katarzyna Cz

6 grudnia 2017