Ministrowie rozważają podniesienie Council Tax w całej Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania

Ministrowie rozważają podniesienie Council Tax na pokrycie finansowania opieki społecznej

Władze lokalne mogą zostać dopuszczone do dalszego podniesienia wysokości podatku, tzw. Council Tax w celu pokrycia kosztów opieki społecznej.

Ministrowie w Anglii dyskutują nad sposobami inwestowania większej ilości pieniędzy na usługi opiekuńcze przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Pomysł ten pojawił się po tym, jak ludzie zaczęli otrzymywać coraz mniej pomocy ze strony władz lokalnych.

Warto podkreślić, iż wydatki samorządu lokalnego spadły o 9% w ujęciu realnym w ciągu ostatnich pięciu lat, obwiniając rząd centralny o cięcia w ich finansowaniu.

W rezultacie spadek był jeszcze większy, odnośnie uzyskania pomocy w domach opieki oraz we własnych domach dla pomocy przy codziennych zadaniach, takich jak mycie czy ubieranie.

Oznacza to konieczność radzenia sobie bez pomocy władz lokalnych lub samodzielnej zapłaty za własną opiekę, bowiem fundusze z Rady przeznacza się tylko dla najuboższych.

W ubiegłym miesiącu w rządowym raporcie pojawiły się sugestie, iż rząd będzie inwestować więcej pieniędzy na opiekę społeczną, ale nie zostały one uwzględnione w komunikatach kanclerza Philipa Hammonda.

Jednak przed rozliczeniem finansowym rządu na 2017/18 r. oczekuje się, iż zostaną omówione sposoby odnośnie tego, w jaki sposób środki mogłyby zostać zwiększone.

Rzecznik premier May odmówił komentarza na temat spekulacji, ale powiedział, że zapowiedź zostanie szybko wykonana. Ponadto dodała, iż są jeszcze inne kwestie, które należy uwzględnić.

Martin Green z Care England, powiedział, że problemy finansowania w opiece społecznej „osiągnęły punkt krytyczny”.

„Badania pokazują, że około 40% usług opiekuńczych nie będzie już opłacalnych w perspektywie średnioterminowej, więc stanowi to ogromną ilość usług opiekuńczych, które zostaną utracone, a niektóre firmy pogrążą się w bankructwie”.

Minister Barbara Keeley powiedziała, że kryzys ten spowodowały cięcia torysów w budżecie samorządów lokalnych.

Ponadto dodała, iż właściwym rozwiązaniem byłoby dostarczenie potrzebnych środków finansowych na opiekę społeczną, a samo obarczanie podatników przez podnoszenie wysokości Council Tax nie zastąpi właściwego planu działania.

Barbara Klaudia Sitko

photo/thetimes

15 grudnia 2016