Michelin zamknię fabryke w Dundee, 845 ludzi do zwolnienia

Michelin zamknię fabrykę w Dundee, 845 ludzi do zwolnienia

 

Michelin planuje zamknąć fabrykę w Dundee w połowie 2020 roku a 845 pracowników straci pracę.

John Reid, dyrektor fabryki, przyznał, że podjęcie o zamknięciu jest ogromną porażką, ale powiedział, że rynek mniejszych opon tam produkowanych „zmienił się dramatycznie i na stałe.”

Powiedział: „firma musi zająć się tymi zmianami strukturalnymi”. Michelin podkreślił także „poważne trudności” w ostatnich latach, w tym napływ tanich opon z Azji.

W oświadczeniu obarczyło to spadek popytu na mniejsze opony klasy premium, które sprawiły, że zakład był „nieodpowiedni” i stwierdził, że jego konwersja na inne produkty była „nieopłacalna finansowo”.

Związek zawodowy Unite powiedział, że zamknięcie będzie „zdradą siły roboczej” i zobowiązuje się walczyć  ale Michelin ostrzegł w tym roku, że miejsca pracy mogą zostać utracone na stronie dzięki „niezwykle trudnym” warunkom.

Pan Reid, który pracował w fabryce przez 26 lat, powiedział: „Rozumiem, że te propozycje będą stanowić ogromny cios dla naszych pracowników i dla miasta Dundee jako całości, to także bardzo osobisty cios dla mnie.

„Przed tą fabryką stanęły przed nami niewiarygodnie trudne wyzwania i doszliśmy do skutku dzięki ciężkiej pracy i elastyczności naszych pracowników i związku, a także dzięki wsparciu Grupy Michelin.

„Propozycje nie mają nic wspólnego z decyzją Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu UE i nie są absolutnie odbiciem działania zakładu lub ludzi, którzy tak ciężko pracowali tutaj od tylu lat.”

Firma oświadcza, że ​​Michelin rozpocznie proces konsultacji w sprawie zamknięcia z pracownikami i związkami w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

W dokumencie czytamy: „Pomimo ciągłych starań grupy i zaangażowania pracowników fabryki w zapewnienie zrównoważonego ekonomicznie miejsca poprzez realizację kilku planów działania – w ostatnich latach zainwestowano 70 milionów euro (61 milionów funtów) na modernizację strony – przyspieszony rynek transformacja uczyniła zakład nieodpowiednim, a jego przekształcenie nie jest opłacalne.

„Na tym tle grupa Michelin musiała ogłosić swój zamiar pracownikom zamknięcia fabryki Dundee do połowy 2020 roku.

„Priorytetem jest teraz zapewnienie 845 pracownikom fabryki najskuteczniejszego wsparcia, które umożliwi im stawienie czoła konsekwencjom tej trudnej decyzji”.

 

 

Derek Mackay, minister finansów SNP, powiedział, że to „druzgocące wieści nie tylko dla tych, którzy pracują w fabryce Michelin, ale także dla ich rodzin i całego miasta Dundee”.

Konrad W

6 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *