Michał Netyks samobójstwo, nie chciał deportacji do Polski. Liverpool

Michał Netyks samobójstwo , nie chciał deportacji do Polski. Liverpool

 

Ludzie nie chcą wracać do Polski tak mają dośc tamtego kraju i biedy Platformy a teraz Kaczyńskiego . Dochodzi do tego że popełniają samobojstwo na myśl o powrocie .

Dochodzenie dowiodło, że Michał Netyks  zmarł wkrótce po tym, jak otrzymał wiadomość, że zostanie deportowany.

Michal Netyks, lat 35, odbył krótki wyrok w więzieniu w Liverpoolu w dzielnicy Fazakerley i nie mógł się doczekać powrotu do swojej dziewczyny w północnej Walii. 7 grudnia ubiegłego roku pan Netyks skoczył z górnego podestu przy Altcourse  co spowodowało  śmiertelne obrażenia głowy, i lekarze nie mogli uratować.

Koroner oskarżył Home Office o „manipulowanie statystykami” odnoszącymi się do zgonów w areszcie imigracyjnym po tym, jak okazało się, że niektóre zapisy dotyczące śmierci zatrzymanego zostały usunięte.

Starszy koroner André Rebello napisał w środę komentarze na zakończenie śledztwa w Liverpoolu  w sprawie śmierci 35-letniego Polaka, Michała Netyksa.

 

Netyks został znaleziony martwy w HM Prison Altcourse w Liverpoolu 7 grudnia ubiegłego roku. Jury uznało, że przyczyną śmierci było samobójstwo, częściowo spowodowane przez proces deportacji imigrantów.

Netyks zakończył krótką karę pozbawienia wolności i spakował swoje walizki gotowe do zwolnienia, gdy otrzymał wiadomość, że zamiast uwolnić, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza go deportować do Polski. Przez 12 lat mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii.

W ośmiodniowym śledztwie podano, że Polak zmarł z powodu urazu głowy po skoku na podłogę budynku wkrótce po tym, jak otrzymał wiadomość, że zostanie deportowany.

W zeszłym roku w areszcie imigracyjnym zginęło 11 osób – najwyższy wynik w historii. Jednak pod koniec zeszłego miesiąca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po raz pierwszy opublikowało statystyki śmierci w ramach nowych „danych na temat przejrzystości”. Urzędnicy stwierdzili, że w zeszłym roku były tylko cztery ofiary śmiertelne.

Organizacja charytatywna „Sprawiedliwość medyczna”, która działa na rzecz praw zdrowotnych dla zatrzymanych, zakwestionowała te dane Home Office i otrzymała odpowiedź od Home Office 7 grudnia, przyznając, że zgony więźniów imigracyjnych przetrzymywanych w więzieniach, takich jak Netyks, nie zostały uwzględnione w danych.

„Trwają dalsze prace w celu zapewnienia, że ​​wszelkie statystyki opublikowane w związku ze śmiercią osób przetrzymywanych wyłącznie w ramach uprawnień imigracyjnych w więzieniach […] są dostosowane do szerszych statystyk, które są publikowane w sprawie śmierci w więzieniach i śmierci w areszcie” – oświadczył urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Były więzień ombudsman Stephen Shaw wyraził zaniepokojenie faktem, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie dostosowało się do praktyki stosowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, publikując dane na temat śmierci więźniów imigracyjnych, kiedy przedstawił dowody temu komitetowi ds. Spraw wewnętrznych we wrześniu 2018 r.

Arthur Netyks, brat Michała, powiedział: „Tęsknię za moim bratem codziennie, a śledztwo to był trudny okres”. 

Altcourse prison was formerly known as Fazakerley

Deborah Coles, dyrektor organizacji charytatywnej Inquest, która wspierała rodzinę Polską potępiła rolę Home Office w śmierci. „Ich zachowanie było częścią szerszego schematu odmowy i zaciemniania samobójstw wśród emigrantów z UE” – powiedziała.

Rzecznik Home Office powiedział: „Chcielibyśmy przekazać nasze kondolencje przyjaciołom i rodzinie Pana Netyksa”. „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych angażuje się w zwiększanie przejrzystości wokół osób przetrzymywanych w więzieniach, a w listopadzie 2018 roku zaczęły publikować dane na temat ofiar śmiertelnych w ośrodkach przeprowadzających deportacje imigrantów.

Konrad W

 

 

 

13 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Liverpool

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *