Michael Barnier ostrzegł, że UE nie zgodzi się na Brexit

MICHEL Barnier ostrzegł, że UE nie zgodzi się na Brexit

 

MICHEL Barnier ostrzegł, że UE nie zgodzi się na Brexit, jeśli Wielka Brytania nie znajdzie praktycznego rozwiązania irlandzkiej kwestii granicznej.

Główny negocjator UE Brexit powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że Wielka Brytania musi pilnie znaleźć rozwiązanie drażliwej kwestii.

Komentarze pana Barniera pojawiły się po tym, jak odbyły się rozmowy z brytyjskim sekretarzem Brexit, panem Raabem, w belgijskiej stolicy.

Pan Raab powiedział, że chce zgodzić się na rozwód i oświadczenie o przyszłych stosunkach handlowych przed szczytem UE w dniu 17 października.

Przyznał jednak, że nie można dotrzymać terminu, mówiąc, że istnieje „pewna elastyczność”.

Barnier powiedział w środę, że UE jest „gotowa zaoferować Wielkiej Brytanii partnerstwo, jakiego nigdy nie było w żadnym innym kraju trzecim”.

Barnier powiedział, że UE chce „bezprecedensowego partnerstwa” i „ambitnej umowy handlowej” z Wielką Brytanią. Powiedział, że obie strony robią „postępy” w zakresie umów o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony praw obywatelskich.

Powiedział: „Uzgodniliśmy, co będzie deklaracją UE i Wielkiej Brytanii w sprawie zakresu przyszłej deklaracji dotyczących przyszłych stosunków.

„Musimy organizować uporządkowane wycofywanie, tydzień po tygodniu i krok po kroku eliminujemy podmioty i kości niezgody.

Nierozstrzygnięte kwestie, takie jak oznaczenia geograficzne i kwestie związane z zarządzaniem, rolą trybunału sprawiedliwości i kwestią Irlandii.

„Ale pracujemy i prowadzimy szczegółową pracę, chcemy przejść przez kontrole.

„Potrzebujemy danych, aby zrozumieć, w jaki sposób działa ta funkcja ochronna.” Jest to praca techniczna i wymaga czasu. „

Dominic Raab powiedział, że Wielka Brytania będzie dążyć do znalezienia „wykonalnego” rozwiązania, które rozwiąże kwestię granic Irlandii Północnej.

Powiedział dziennikarzom: „Rozwiązania muszą być wykonalne dla społeczności zamieszkujących Irlandię Północną i Republikę.

„Jeśli chodzi o przyszłą relację, uważam, że istnieje prawdziwy postęp w kwestiach bezpieczeństwa, musimy być jeszcze bardziej ambitni.

„Punktem wyjścia dla Wielkiej Brytanii jest utrzymanie jak największej współpracy operacyjnej, bezpieczeństwo Europy jest bezpieczeństwem Wielkiej Brytanii”.

Pan Raab powiedział także, że Wielka Brytania ma nadzieję, że osiągnie porozumienie przed szczytem Rady UE w październiku.

Powiedział: „Jesteśmy oddani Radzie Październikowej – jest pewna elastyczność, ale jesteśmy zaangażowani, jestem bardzo optymistyczny, że umowa jest w naszym zasięgu”.

Zapytany o szanse na osiągnięcie porozumienia do października, po prostu powiedział: „Jestem negocjatorem, a nie człowiekiem hazardu”.

Dominic Raab powiedział, że Wielka Brytania pracuje nad rozwiązaniem irlandzkiego problemu granicznego.

Katarzyna W

 

 

1 września 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *