Masz diesla, uważaj nowe awarie w teście MOT

Nowe kategorie awarii w teście MOT uderzają w diesle

 

Nowe kategorie awarii w teście MOT mają zostać wprowadzone w tym roku i są one bardziej niekorzystne dla samochodów z dieselem.

Od maja 2018 r. test MOT będzie kategoryzował usterki jako Niebezpieczne, Poważne lub Drobne.

Zgodnie z nowymi zasadami kierowcy automatycznie nie przejdą testu MOT, jeśli otrzymają Niebezpieczną lub Poważną usterkę, podczas gdy ci, którzy otrzymują Drobną, mogą zdać test.

Drobne usterki będą jednak odnotowane na świadectwie MOT pojazdu.

Jeden z przykładów nowych usterek, opisany przez AutoExpress, jest związany z prowadzeniem. Jeśli układ kierowniczy jest nieszczelny i przecieka olej, usterka ta zostanie uznana za Drobną, ale jeśli olej wyciekać będzie tak bardzo, że aż kapać, to usterka wrasta do Poważnej.

Jeśli kierownica obluzowała się i można ją „łatwo wyciągnąć”, oznaczać to będzie Niebezpieczną awarię i zostałoby oznaczone jako pilne na świadectwie MOT.

Testy emisji będą również bardziej rygorystyczne w ramach zmian, które pozwolą zmniejszyć limity samochodów z silnikiem diesla, aby były bardziej rygorystyczne i trudniejsze do przejścia. Na przykład, jeśli „układ wydechowy w pojeździe wyposażonym w filtr cząstek stałych emituje widoczny dym o dowolnym kolorze”, samochód zostanie oznaczony usterką Poważną.

Inne zmiany obejmują:

– sprawdzenie, czy tarcze hamulcowe są wyraźnie zużyte,

– zanieczyszczenie olejem tarcz i jak dobrze są one bezpiecznie przymocowane do piast kół.

Konrad W

26 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK