Manchester pamięta …

Manchester pamięta …

 

Przyjaciele i sympatycy Polskiego Centrum „Wilno” w Manchesterze złożyli wieńce, zapalili znicze i uczcili minutą ciszy wszystkich naszych polskich bohaterów w Memorial Garden na lotnisku w Manchesterze i na cmentarzu Wilmslow.

Na lotnisku w Manchesterze znajduje się kamień pamiątkowy poświęcony 6000 polskim oficerom i żołnierzom 1 Samodzielnej Polskiej Brygady Spadochronowej oraz członkom Zarządu Operacji Specjalnych, którzy odbyli szkolenie spadochronowe na lotnisku Manchester (Ringway) podczas II wojny światowej.

Złożono wieniec i makowy krzyż w imieniu Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii i STS 43 Cichociemni Associates, którzy nie mogli podróżować z Londynu, aby wziąć udział w corocznych obchodach Dnia Pamięci z powodu ograniczeń wywołanych pandemią.

Na cmentarzu Wilmslow znajduje się jeden grób polskiego pilota myśliwskiego RAF – pułkownika Jerzego S Mencla, który odwiedziliśmy z naszymi węgierskimi przyjaciółmi z 1st Hungarian Hussar Banderium, zlokalizowanej w Manchesterze grupy kulturowego dziedzictwa, kierowanej przez Gabora Olaha i Attilę Babenyecza. Obaj są bardzo zainteresowani utrzymaniem silnej więzi między naszymi narodami i mają wielkie plany świętowania przyjaźni polsko-węgierskiej w 2021 roku.

Eva Szegidewicz, założycielka / kierownik Polskiego Centrum „Wilno” Manchester i urodzona w Wielkiej Brytanii Polka, której polski dziadek walczył w dwóch wojnach światowych, powiedziała: „Jestem bardzo dumna, że mogę dołączyć i wspierać członków społeczności tu w Manchesterze, zwłaszcza młodsze pokolenie i naszych przyjaciół ze społeczności węgierskiej, to dla mnie zaszczyt by oddać szacunek wszystkim naszym polskim bohaterom, którzy tak dzielnie walczyli podczas obu wojen światowych. Będziemy o nich pamiętać. Cześć ich pamięci „.

Polskie Centrum „Wilno” Manchester

 

18 listopada 2020

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *