Majewski skazany, handel ludzmi.London

Majewski skazany, handel ludzmi.London

 

Mężczyzna z Hackney uwięziony za handel ludźmi; narażonymi na niebezpieczeństwo polskimi obywatelami

Jonatan Majewski, lat 26, pod zarzutem handlu ludźmi w celu wykorzystania ich do pracy został skazany na 18 miesięcy w Wood Green Crown Court we wtorek.

Cztery ofiary – trzech mężczyzn i kobieta – mieszkali w posiadłości na Woodville Road w Dalston, gdzie wszyscy musieli spać na podłodze w jednej małej sypialni.

Zostali wysłani do pracy w pralniach handlowych w Essex, gdzie pracowali 12 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu, tylko po to, aby oddawać swoje wynagrodzenie Majewskiemu  w celu pokrycia kosztów podróży i zakwaterowania.

Ofiary, którym obiecano dobre miejsca pracy i świetne wynagrodzenie, karmiono chlebem i zupą, a każdemu z nich oddawano zaledwie po kilka funtów z ich wypłaty.

Majewski zatrudnił czwórkę Polaków, którzy mieli około 20 lat , w Poznaniu, w zachodniej Polsce i transportował ich do Wielkiej Brytanii w styczniu 2016 roku.

Po trwającej trzy tygodnie niewolniczej pracy nie przynoszącej pieniędzy, ofiary rozpaczliwie szukały pomocy u kolegów w pralni i policji.

Gdy policjanci z  jednostki ds. Współczesnego Niewolnictwa i Porwań Policji Londyńskiej dostali nakaz rewizji w posiadłości, Majewski został aresztowany i oskarżony w ramach sekcji 2 ustawy o współczesnym niewolnictwie z 2015 r.

Do czerwca 2017 r. władze zgłosiły ponad 4000 potencjalnych ofiar handlu ludźmi lub nowoczesnego niewolnictwa, z których wiele pochodzi z krajów Europy Wschodniej, takich jak Albania, Rumunia i Polska.

Oprócz jego 18-miesięcznego wyroku, Majewski musiał podporządkować się nakazowi o zapobieganiu niewolnictwu i handlowi ludźmi (Slavery and Trafficking Prevention Order), aby zapobiec popełnieniu podobnych przestępstw w przyszłości.

Jego ojciec, Marek Majewski, 56 lat, przyznał się do jednego oszustwa i otrzymał 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Każdy, kto jest ofiarą, lub podejrzewa, że ​​ktoś może być ofiarą nowoczesnego niewolnictwa, powinien skontaktować się z policją w trybie pilnym pod numerem telefonu 101 lub 999 w nagłych wypadkach. Alternatywnie, skontaktuj się z Pomocą Modern Slavery Helpline 0800 0121 700 lub zadzwoń do Crimestoppers, anonimowo, pod numerem 0800 555 111.

Katarzyna Cz.

 

29 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn