Macron i Merkel zrobia porzadek z Polska i chaosem w UE

Macron i Merkel zrobia porzadek z Polska i chaosem w UE

 

Francuski prezydent Emmanuel Macron w niedzielę wezwał francusko-niemiecki uklad, aby uczynić Europę silniejszym i bardziej pewnym siebie globalnym graczem, który mógłby zapobiec „chaosowi” w Europie ina arenie światowej

Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel wykorzystali serię wojennych rocznic, by projektować jedność, gdy popychają przeciwko populistycznym i nacjonalistycznym siłom w Europie i izolacyjnemu stanowisku Trumpa „Ameryka pierwsza”.

pół roku do wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których siły skrajnej prawicy w Polsce I innych krajach szukaja sposóbu wygrania, Macron z entuzjazmem domagał się silniejszego wsparcia ze strony Merkel w sprawie szeregu reform mających na celu wzmocnienie Europy.

„Europa, a w niej para francusko-niemiecka, ma obowiązek nie wpuszczać świata w chaos i prowadzić go na drodze do pokoju” – powiedział Macron niemieckiemu parlamentowi.

„Dlatego Europa musi być silniejsza … i zdobyć więcej suwerenności” – powiedział podczas ceremonii ku czci ofiar przeszłych wojen i dyktatur.

Jako pierwszy francuski prezydent, który od 18 lat wystepuje  przed Bundestagiem, Macron wezwał do większej jedności europejskiej, aby blok mógł sprostać przyszłym wyzwaniom w niepewnym świecie.

Powiedział, że Europa nie może „stać się zabawką wielkich mocarstw, musi przyjąć większej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo i swoją obronę, i nie może zaakceptować podrzędnej roli w polityce światowej”.

Niemiecki przywódca powtórzył, że poparła propozycję Macrona dotyczącą przyszłej europejskiej armii jako symbolu zjednoczonego kontynentu – idei, która podniosła do szoku Trumpa.

W zeszłym tygodniu amerykański prezydent szydził z tego planu, pisząc: „to były Niemcy w World Wars One & Two – jak to się udało dla Francji?”

A minister ds. Europejskich Francji, Nathalie Loiseau, powiedziała dziennikowi du Dimanche: „nie jest to kwestia bycia przeciwko Stanom Zjednoczonym, ale przejęcie naszego przeznaczenia w nasze ręce, aby nie liczyć na innych”.

Wizyta Macrona w Berlinie odbyła się tydzień po tym, jak światowi przywódcy spotkali się w Paryżu, aby uczcić koniec I wojny światowej sto lat temu.

Oto on przed Bundestagiem

Macron wielokrotnie odwoływał się do horroru wojny, by wracać do domu z przesłaniem, że rosnący nacjonalizm znów destabilizuje świat

Od czasu francusko-niemieckiego spotkania ministrów w sprawie Europy w czerwcu, zbliżają się wyzwania związane z zbliżaniem się Brexitu i eskalacją konfliktu budżetowego między Brukselą a Włochami.

Macron zwrócił się także do niemieckich wahań w sprawie poważnych reform, takich jak duży wspólny budżet dla strefy euro, a nie budzety krajowe.

Powiedział, że będzie to wymagało rezygnacji z niektórych uprawnień decyzyjnych i łączenia funduszy, ale zapytał stanowczo: „czy lepiej jest pozostać zamkniętym w stanie spoczynku?

Konrad W.

 

18 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *