Ludzie straca domy na kredyty spłaty tylko odsetek

11 tys właścicieli domów jest zagrożonych utratą domow

 

11 000 właścicieli domów jest zagrożonych utratą swoich posiadłości po uwięzieniu w kredytach hipotecznych ze spłatą odsetek, których nie są w stanie spłacić.

Nowe dane wskazują, że ponad 80 000 kredytów hipotecznych ze spłatą wyłącznie odsetek będzie się zbliżać do końca ich okresu spłaty w ciągu najbliższych 12 miesięcy – ale więcej niż jeden na ośmiu z tych pożyczkobiorców nie będzie w stanie spłacić pozostałego długu wobec banku.

Około 11 200 pożyczkobiorców znajdzie się na łasce swoich banków, ponieważ nie byli oni w stanie spłacić kapitału pożyczki, dlatego, że inwestycje, dzięki którym planowali spłacić kredyt, nie powiodły się, lub dlatego, że nie uciułali wystarczająco dużo pieniędzy, by pokryć to, co pożyczyli.

Z tradycyjnym kapitałem i spłatą kredytu hipotecznego, właściciel domu płaci miesięczne raty, aby spłacić pożyczkę.

Pod koniec okresu spłaty kredytu hipotecznego – zwykle 25 lat – nie będą oni nic winni bankom, a dom będzie ich własnością.

W przypadku umowy tylko odsetkowej pożyczkobiorcy spłacali jedynie odsetki od kredytu hipotecznego, ale nigdy nie dokonywali płatności na pokrycie faktycznej sumy pożyczonej z banku.

Oznacza to, że po zakończeniu umowy muszą znaleźć pieniądze na spłatę kapitału, który pierwotnie pożyczyli.

Miliony tych umów zostały zawarte w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy sprzedawcy domów powiedzieli właścicielom, że wzrost cen nieruchomości byłby większy niż pokrycie zadłużenia wobec banku.

W szczytowym momencie szaleństwa aż cztery na pięć umów były kredytami tylko ze spłata odsetek.

Ale bez środków na spłatę tych pieniędzy, muszą błagać bank, aby umożliwił im dalsze spłaty i powstrzymać żądania kapitału, dopóki ich dom nie zostanie sprzedany, gdy umrą. W ubiegłym tygodniu okazało się, że banki zamiast tego pozywają właścicieli domów do sądu, aby odzyskać pieniądze i odzyskać nieruchomości.

Len i Val Fitzgerald, para w wieku 70 lat, są zmuszeni do eksmisji ze strony hiszpańskiego banku Santander, ponieważ nie są w stanie spłacić pożyczki w wysokości 180 000 funtów.

Ich sprawa wywołała oburzenie i doprowadziła do tego, że eksperci nawołują banki do ponownego przemyślenia, w jaki sposób traktują klientów  spłacających tylko odsetki.

Podobnie jak Fitzgeraldowie, około połowa kredytobiorców, którym w tym roku grozi eksmisja to emeryci, zgodnie z danymi pochodzącymi z badań przeprowadzonych przez organ nadzoru Financial Conduct Authority.

Ci kredytobiorcy znajdują się w jeszcze bardziej rozpaczliwej sytuacji, ponieważ trudniej im jest wziąć pożyczkę pod hipotekę, bo pożyczkodawcy unikają teraz starszych klientów.

Wielu klientów nie jest w stanie spłacić kapitału ich pożyczek i nie mogą pozwolić sobie na stracenie domu, gdy hipoteka dobiegnie końca.

Miliony mają do czynienia z ogromnymi niedoborami, ponieważ wykupiły fundusze – plany oszczędnościowe wydawane przez firmy ubezpieczeniowe, które miały wypłacić pieniądze, gdy transakcja się rozwinęła. Ale wypłaty były często o wiele mniejsze niż kwota potrzebna do spłaty pożyczki, ponieważ inwestycje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Inni pożyczkobiorcy spodziewali się, że będą w stanie spłacić kapitał, kiedy umowa się skończy, ale później nie byli w stanie zaoszczędzić pieniędzy z powodu choroby lub bezrobocia.

Banki twierdzą, że klienci ubiegający się o tylko odsetkowe kredyty hipoteczne muszą mieć co najmniej 50% udziałów w swoich nieruchomościach, aby kwalifikować się do zawarcia umowy. Muszą być w stanie jasno określić, w jaki sposób planują spłatę pożyczki. Ponadto wiele banków odmawia pożyczania klientom starszym niż 70-latkowie. Oznacza to, że wielu klientów, których obecna umowa dobiegnie końca, nie mogą przenieść się na nową pożyczkę tylko odsetkową. Zamiast tego muszą mieć nadzieję, że ich bank zezwoli im na dalsze dokonywanie płatności tylko odsetkowych przy założeniu, że kapitał zostanie spłacony, gdy dom zostanie sprzedany po ich śmierci.

Eksperci ostrzegają, że kredytobiorcy, którzy obawiają się, że nie będą w stanie spłacić swoich kredytów nie powinni chować głowy w piasek.

Andrew Montlake z brokera kredytów hipotecznych Coreco powiedział: „Ludzie, którzy sądzą, że nie są w stanie spłacić swojego kredytu hipotecznego, powinni skontaktować się z pożyczkodawcą tak szybko, jak to możliwe. Mogą istnieć różne sposoby, w jakie mogą sobie poradzić z tym problemem, ale ważne jest, aby działali szybko. ”

Katarzyna Cz.

 

 

7 maja 2018