Ludzie przylatujący do UK w okresie przejściowym dostaną pobyt.

Ludzie przylatujący do UK dostaną stały pobyt. Bruksela ma umowę dla Brytanii.

 

Obywatele Unii Europejskiej przeprowadzający się do Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym Brexit będą mieli prawo pozostać w nieskończoność.  Theresa May wyląduje w Brukseli, aby zabezpieczyć umowę rozszerzającą członkostwo Wielkiej Brytanii w ramach jednolitego rynku i unii celnej.

Premier obiecał w lutym „walczyć z UE” o swoje żądanie nie przedłużenia długoterminowych praw pobytu dla obywateli przybywających w okresie przejściowym, który rozpoczyna się po terminie wyznaczonym przez Brexit 29 marca 2019 roku. Zamiast tego swobodny przepływ będzie trwał 21 miesięcy do końca 2020 r., a obywatele UE będą mogli ubiegać się o prawo pobytu dla siebie i swoich rodzin. Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii przed dniem Brexit Day mają zagwarantowane prawa.

Michel Barnier, główny negocjator UE Brexit, powiedział, że obywatele UE-27 przybywający do Wielkiej Brytanii podczas tranzytu „otrzymają takie same prawa i gwarancje, jak ci, którzy przybywają przed Brexit”.

„Tak jak dajemy pewność przedsiębiorstwom, zapewniamy to samo dla obywateli” – powiedział David Davis, sekretarz Brexit, który powiedział, że umowa będzie miała również zastosowanie do obywateli brytyjskich przeprowadzających się do UE.

Przejście przedłuża członkostwo Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku i unii celnej, dając przedsiębiorstwom więcej czasu na przygotowanie się do wyjścia Wielkiej Brytanii z bloku. W tym okresie Wielka Brytania straci prawa do głosowania w UE i zgodzi się na wdrożenie wszystkich nowych i istniejących przepisów UE.

Przemawiając wraz z panem Davisem w Brukseli, pan Barnier uznał umowę o transformacji za „decydujący krok”.

„Mogliśmy się dziś zgodzić”, powiedział, wywołując skok w funtach szterlingach, który wzrósł w stosunku do dolara amerykańskiego do 1,403 USD .

Pan Barnier przedstawił projekt umowy o wypowiedzeniu, umowę rozwodową Wielkiej Brytanii, na ekranie za podium. Około 75% z 129-stronicowego dokumentu miało kolor zielony, pokazując, że obie strony zgadzają się co do tych obszarów. Negocjatorzy brytyjscy i unijni pracowali cały weekend aby zabezpieczyć porozumienie w sprawie przejścia przed szczytem Rady Europejskiej w tym tygodniu. W piątek od przywódców UE oczekuje się podpisania umowy, co utoruje drogę negocjacjom handlowym między UE a Unią Europejską.

Pani May mogłaby odnieść zwycięstwo w ważnej kwestii dla Tory Brexiteers, po tym jak UE zgodziła się na umożliwienie Wielkiej Brytanii negocjowania, ratyfikowania i podpisania umów handlowych w okresie przejściowym. Wszelkie umowy podpisane w ciasnym 21-miesięcznym okresie wejdą w życie po wyjściu w marcu.

„Wielka Brytania będzie mogła wyjść, podpisać i ratyfikować nowe umowy handlowe ze starymi przyjaciółmi – i nowymi sojusznikami – na całym świecie po raz pierwszy od ponad 40 lat”, powiedział Davis, który powiedział, że Wielka Brytania może teraz wykorzystać ” jedna z największych możliwości Brexit. „

Pojawiły się obawy, że kwestia granicy irlandzkiej może zablokować porozumienie. Dublin był jednak usatysfakcjonowany zapewnieniami brytyjskimi, które planował trzymać się pod zobowiązaniami do unikania kontroli, które zostały poczynione we wspólnym grudniowym sprawozdaniu Wielkiej Brytanii i UE.
Należy zwrócić uwagę na to, że umowa jest jedynie umową i nie jest prawnie wiążąca.

Jak powiedział Michel Barnier, „nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”. Pod wieloma względami tego chce Wielka Brytania. Oznacza to, że rozwiązanie irlandzkiej granicy może być częścią ostatecznej umowy, a nie samodzielną kwestią. Nie znaczy to jednak, że UE jest na pokładzie brytyjskiej koncepcji rozwiązania technologicznego na granicy, po prostu kupuje w Wielkiej Brytanii trochę więcej czasu. Stąd, dlaczego „pełne zabezpieczenie” rozwiązanie pełnego dostosowania między UE jest żywe i dobrze.

Ostatecznie rząd Wielkiej Brytanii z przyjemnością zawrze umowę na czas i będzie chciał przejść do przyszłych stosunków.

Konrad W

19 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka