Lordowie przywalili May, Brexit musi mieć umowę z UE po konsultacji

Lordowie przywalili May, Brexit musi mieć umowę z UE po konsultacji z Parlamentem

 

Tutaj będą jeszcze różne rzeczy przed Brexitem .

Klęska Rządu w Izbie Lordów sprawia, że ​​”brak umowy” jest mniej prawdopodobny czyli wyjście UK z UE bez dogadania sie z Brukselą.

Głosowanie zostało opisane jako „niezwykle istotny moment w walce o to, by parlament odgrywał odpowiednią rolę w negocjacjach dotyczących Brexitu”.

Rząd poniósł ciężką porażkę w sprawie kluczowego głosowania w Izbie Lordó, które może utorować drogę parlamentowi,że w przypadku złej umowy Parlament może żądać poprawek i wysłać ministrów znów do negocjacji z Brukselą.

Partia Pracy oświadczyła, że ​​poprawka, będąca porażką Rządu w sprawie unijnego projektu wycofania, skutecznie uniemożliwiłaby Wielkiej Brytanii wyjście z UE bez umowy.

Ministrowie ostrzegali wcześniej, że gdyby parlament przegłosował umowę uzgodnioną przez negocjatorów, Wielka Brytania opuszczałaby blok bez porozumienia.

Keir Starmer, sekretny sekretarz Brexit, nazwał głosowanie „niezwykle istotnym momentem w walce o to, by parlament odgrywał rolę w negocjacjach dotyczących Brexitu i abyśmy unikali sytuacji bez wyjścia”.

Przywódca Liberalnych Demokratów w Panach, Dick Newby, powiedział, że poprawka „stawia parlament w fotelu kierowcy”.

Podczas debaty, Hogg powiedział rówieśnikom, klauzula została „opracowana w celu zapewnienia, że ​​przyszłość naszego kraju jest określana przez parlament, a nie przez ministrów”.

Nazwał głosowanie referendalne „w najlepszym razie tymczasową decyzją” i powiedział, że społeczeństwo nie mogło przewidzieć warunków wyjazdu Wielkiej Brytanii.

Przemawiając po głosowaniu, Lord Callanan, minister w Departamencie ds. Wyjścia z Unii Europejskiej, powiedział, że poprawka „osłabi rękę Wielkiej Brytanii w naszych negocjacjach z UE, dając parlamentowi bezprecedensowe uprawnienia do instruowania rządu, aby zrobił cokolwiek w odniesieniu do
negocjacjew tym próba utrzymania Zjednoczonego Królestwa w UE w nieskończoność „.

Większość niewybieralnych Lordów to Liberałowie których mianował jeszcze Tony Blair dlatego tak walczą z Premier May i Konserwatystami.

Konrad W

30 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka