Liczba miejsc w szkołach medycznych ma wzrosnąć w przyszłym roku

Liczba miejsc w szkołach medycznych ma wzrosnąć w przyszłym roku

 

Dodatkowe 500 miejsc w szkołach medycznych w Anglii zostało potwierdzone przez rząd w przyszłym roku.

Departament Zdrowia ogłosił w październiku, że planuje dodać do 1500 nowych miejsc każdego roku – wzrost o 25% w stosunku do obecnej liczby studentów medycyny – i mówi, że osiągnie ten cel do roku 2020.

Jest to część planu korzystania z wyszkolonych lekarzy z Wielkiej Brytanii w celu złagodzenia niedoboru personelu NHS.

Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarskie twierdzi, że plan nie poradzi sobie z obecnym brakiem personelu.

Szkolenie na lekarza trwa co najmniej pięć lat, a obecnie jest około 6000 absolwentów rocznie.

Rząd chce, aby wiele nowych miejsc trafiło do studentów z środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, aby poprawić różnorodność pośród personelu medycznego.

Dodatkowe więcej miejsc w Anglii będzie znaczyć, że 7,500 lekarzy pochodzących z UK powinno ukończyć studia każdego roku.

Obecnie około jednej czwartej lekarzy pracujących w NHS pochodzi spoza terytorium Wielkiej Brytanii.

Istnieją obawy, że wpływ Brexitu i globalny niedobór lekarzy mogą utrudnić rekrutowanie wielu osób w przyszłości.

Niektórzy lekarze medycyny z Wielkiej Brytanii wyjeżdżają także z kraju, aby pracować za granicą.

Harrison Carter z BMA powiedział: „Studenci, którzy skorzystają na zwiększonej liczbie miejsc, będą potrzebować co najmniej 10 lat na przeszkolenie, żeby zyskać doświadczenie w zawodzie, więc nie wolno nam zapominać, że ta obietnica nie poradzi sobie z niedoborem lekarzy w NHS, który może wzrosnąć po Brexicie.

Minister zdrowia Philip Dunne powiedział: „Jesteśmy zobowiązani do dania bardziej utalentowanym studentom szansy na bycie częścią naszej światowej klasy zespołu NHS.

Prof. Wendy Reid, z Health Education England, powiedziała, że ​​dodatkowe miejsca pomogą NHS sprostać różnorodnym potrzebom zdrowotnym pacjentów „od północy po południe kraju”

Sekretarz zdrowia w Gabinecie Cieni Jonathan Ashworth powiedział: „Ministrowie wielokrotnie ogłaszali plany zwiększenia poziomu szkolenia lekarzy i w wielu kluczowych specjalizacjach medycznych, nie radzą sobie z zapełnieniem miejsc wolnych w tej chwili.

9 sierpnia 2017