Kurs funta szterlinga spada po informacji Marka Carney

Kurs funta szterlinga spada po tym, jak Mark Carney podał w wątpliwość podwyżkę stóp procentowych w maju.

 

Funt gwałtownie spadł w czwartek wieczorem po tym, jak dyrektor Banku Anglii Mark Carney podał w wątpliwość kolejną podwyżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu.

W rozmowie z BBC w Waszyngtonie, Carney zwrócił uwagę na „mieszane dane” brytyjskiej gospodarki w tym tygodniu i powiedział, że nie chce być „zbytnio skoncentrowany na dokładnym czasie”, kiedy stawki mogłyby znowu wzrosnąć.

Wcześniej w tym tygodniu funt szterling osiągnął najwyższy kurs w stosunku do dolara od czasu głosowania Brexit w czerwcu 2016 r., ponieważ inwestorzy mocno obstawiali kolejną podwyżkę kosztu pożyczek przypadającą na maj, po wzroście w listopadzie zeszłego roku.

Ale w wyniku komentarzy Carney’a, funt gwałtownie spadł do 1.1409 USD, co stanowi spadek o 0,61 procenta w ciągu dnia.

Wcześniej w czwartek dane o sprzedaży detalicznej za marzec były gorsze od oczekiwań, bo marcu nastąpił większy niż oczekiwano spadek inflacji.

„Mieliśmy mieszane dane” – powiedział Carney. ”

„Sprzedaż detaliczna miała się nieco gorzej – wszyscy jesteśmy świadomi presji panującej w handlu detalicznym. Usiądziemy spokojnie i popatrzymy na to wszystko.”

Allan Monks z JP Morgan powiedział, że Carney zasugerował, że Bank może zatrzymać podwyżkę w maju i ruszyć z nią w dalszej części roku.

Konrad W

20 kwietnia 2018