Kto wybiera i jak Premiera w UK, czyli prawybory w Partii Konserwatywnej

Kto wybiera i jak Premiera w UK, czyli prawybory w Partii Konserwatywnej

 

Pani May z Parii Konserwatywnej poddało sie do dymisji, z 6 kandydatow zostało 2 kandydatów i wybierało ich posłowie Partii.

Zostało dwoch Boris Johson oraz Geremy Hunt.

Co teraz.

Nie politycy będą decydować kto zostanie Premierem. Zdecydują o ty, oddolni członkowie partii, którzy zdecydują, który z Jeremy’ego Hunta i Borisa Johnsona zostanie Premierem.

Zrobią to w głosowaniu pocztowym, a zwycięzca zostanie ogłoszony w tygodniu rozpoczynającym się 22 lipca.

Innymi słowy, to członkowie społeczeństwa – ci, którzy płacą 25 funtów rocznie za przystąpienie do Partii Konserwatywnej – mają ostateczny głos na temat tego, kto przewodzi krajowi.

Nie będzie wyborów powszechnych, ponieważ partia jest już u władzy.

Obecnie uważa się, że członkostwo w Partii Konserwatywnej wynosi około 160 000 – wzrost o ponad 30 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy.  Ostatni raz oficjalne dane opublikowano w marcu 2018 roku kiedy liczba ta wyniosła 124 000.

W tej chwili jednak nic z tego nie ma znaczenia tak bardzo, jak fakt, że te 160 000 lub więcej szeregowych członków Partii Konserwatywnej odgrywa kluczową rolę.Będą wybierać następnego premiera kraju ponad 65 milionów ludzi – coś, co nigdy wcześniej się nie wydarzyło.

Z badań 124 000 członków, których partia odbyła się w 2018 r., wiemy sporo o tym, kim są i jakie są ich przekonania. większość członków większości partii w Wielkiej Brytanii to  klasa średnia.

Ale członkowie Partii Konserwatywnej są najbardziej średnią klasą: około 86% z nich należy do kategorii ABC1 używanej przez badaczy rynku do opisania najwyższej klasy społecznej.

Około jedna czwarta z nich jest lub była samozatrudniona, a prawie połowa z nich pracuje lub przyzwyczaiła się do pracy w sektorze prywatnym.

Prawie cztery na dziesięć osób zarabia rocznie ponad 30 000 funtów, a co dziesiąty ponad 100 000 funtów. Z drugiej strony fakt, że 97% członków Partii Konserwatywnej jest białych, nie robi wiele, aby odróżnić ich od swoich odpowiedników w innych partiach.

Członkowie torysów są również starsi niż członkowie większości innych partii. To prawda, że ​​ich średni wiek może wynosić tylko 57 lat, ale to ukrywa fakt, że cztery na dziesięć osób ma powyżej 65 lat. Są skoncentrowani w południowej części Anglii. Prawie 60% członków Torysów mieszka w Londynie, na wschodzie, południowym wschodzie i południowym zachodzie.

Tyle jeśli chodzi o demografię i geografię. A co z ideologią?

Nic dziwnego, że członkowie Partii Torysów są bardziej prawicowi niż cała populacja.W skali, w której zero oznacza bardzo lewicowe, a 10 bardzo prawicowe, przeciętny wyborca ​​umieszcza się w centrum. Przeciętny członek Partii Konserwatywnej stawia się na 7.6.

Trzy czwarte z nich wierzy, na przykład, że młodzi ludzie nie mają dziś wystarczającego szacunku dla tradycyjnych wartości. Prawie sześć na 10 popiera karę śmierci.

Są też konwencjonalnie prawicowi w niektórych aspektach polityki gospodarczej.

Ale w innych kwestiach zawierają widoki, które mogą być bardziej nieoczekiwane.

Około połowa uważa, że ​​wielki biznes wykorzystuje zwykłych ludzi.

Jest oczywiste, że nie są zwolennikami porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May.

W rzeczywistości obecnie dwie trzecie z nich wraca do Brexitu bez rozstrzygnięcia – wynik popiera tylko jedna czwarta wyborców jako całość.

Około 84% z nich sprzeciwia się pomysłowi nowego referendum w tej sprawie.

Krótko mówiąc, oddolni działacze nie są po prostu sceptyczni wobec Europy; nie mogą się doczekać kiedy opuścimy UE, cokolwiek to może oznaczać. Brexit musi ich kandydat doprowadzić . Co więcej, rozbicie danych ankietowych YouGov sugeruje, że około 30 000 członków, którzy dołączyli w ciągu ostatniego roku, jest jeszcze bardziej skłonnych do Brexitu.

To jest więc elektorat Partii Konserwatywnej.

 

Age profile of Tory Party members

A oto kto zostanie Premierem UK z tych dwóch kandydatów będzie to Boris gdyż na członków nie ma wpływu żadna Bruksela, media i propaganda. 31 pazdziernika UK wychodzi z Unii Europejskiej.

Konrad W

 

23 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit