Krzysztof Gadecki morderca 2 osób , 26 lata więzienia Szkocja

Krzysztof Gadecki morderca 2 osób , 26 lata więzienia Szkocja

 

„Nie zasłużyli na taka śmierć”. Polak skazany za zamordowanie pary w ich własnym mieszkaniu.

Skazany gwałciciel, który zadźgał parę w ich domu, spędzi w więzieniu co najmniej 26 lat. Uzależniony od heroiny Krzysztof Gadecki, 38 lat, nie przyznał się do zamordowania Ronalda Kidda, 40 lat, a Holly Alexander, 37 lat, w ich mieszkaniu w Dundee na podstawie samoobrony.

Ale jury w High Court w Edynburgu potrzebowało zaledwie 40 minut, aby go skazać. Skazując go na dożywocie z możliwością warunkowego zwolnienia po 26 latach, sędzia Lord Boyd z Duncansby powiedział: „To były brutalne morderstwa dwojga ludzi popełnione w ich własnym domu. „Niezależnie od trudności, jakich doświadczyli w życiu, nie zasłużyli na taką śmierć”.

Lord Boyd podkreślił, że obie ofiary zostawiły dzieci. Ronald był ojcem czterech, chociaż dwójka jego dzieci umarła przed nim, a amerykanka Holly miała troje dzieci.

Sąd usłyszał, że Gadecki przebywał na warunkowym zwolnieniu po odbyciu kary w Polsce za gwałt, kradzież i oszustwo, kiedy przybył do Wielkiej Brytanii w 2009 roku.

Na rok przed popełnieniem morderstw w grudniu brytyjskie MSW doręczyło mu wezwanie do deportacji na podstawie skazania za gwałt i rozbój. Ale Gadecki pozostawał na wolności, kiedy składał do sądu apelację.

Sąd usłyszał, że Ronald otrzymał 23 ciosy nożem w głowę, szyję i tułów. Jeden przeszedł przez szyję, a drugi przeszedł przez worek osierdziowy wokół jego serca. Holly miała dziewięć ran, w tym 17-centymetrową, w płucu, która uszkodziła tętnicę. Gadecki wrócił później do mieszkania, wziął portfele, gotówkę, zegarki i narkotyki.

Morderstwo zostało wykryte po tym, jak firma zabezpieczająca nie mogła skontaktować się z Ronaldem, który był elektronicznie oznakowany na polecenie sądu.

W swoich zeznaniach Gadecki powiedział, że para zaatakowała go, kiedy poszedł do mieszkania, aby zapytać o zaginioną kurtkę należącą do jego zmarłego brata. Odrzucił sugestię oskarżyciela Billa MacVicara, że w dniu poprzedzającym morderstwo nie miał pieniędzy, narkotyków i był zdesperowany, aby je zdobyć. Morderca, który pociął się w więzieniu żyletką podczas procesu, zwrócił się do członków społeczeństwa, w tym rodziny i przyjaciół swoich ofiar, aby przeprosić.

Zamordowane osoby

Ronald Kidd / Holly Alexander

Katarzyna Cz

 

4 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja