Kryzys w Szkocji, podatki pójdą w górę.

Kryzys w Szkocji, podatki pójdą w górę.

 

Nicola Sturgeon ujawnia plan podwyżek podatku dochodowego dla Szkotów zarabiających więcej niż 24 000 funtów.

Nicola Sturgeon ujawniła plany dla tych, którzy zarabiają co najmniej 24 000 funtów, aby płacić więcej podatku dochodowego, w momencie kiedy szkockie gospodarstwa domowe pod presją musiały zmierzyć się ze szturmem na ich finanse.

Przemawiając krótko przed tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od dziesięciu lat, pierwsza minister utrzymywała, że „czas jest odpowiedni” na podwyżki podatku dochodowego i odsłoniła raport rządu szkockiego zawierający cztery propozycje.

Wszystkie scenariusze sugerują zwiększenie o 40 pensów wyższej stawki i najwyższej stawki podatku dochodowego o 45 pensów w kwietniu przyszłego roku, przy czym trzy z nich również poparły podwyżkę o 20 pensów w podstawowej stawce i o 50 pensów w najwyższej stawce. Jedna z propozycji dotyczyła utworzenia trzech dodatkowych grup podatkowych, co daje w sumie sześć stawek.

Jeśli wzrost zostanie wprowadzony teraz, spowoduje, że każdy Szkot zarabiający więcej niż 24 000 £, zapłaci więcej podatku niż obecnie. Ci zarabiający 50 000 £ zapłaciliby do 260 £ więcej, podczas gdy osoby z wynagrodzeniem w wysokości 90 000 £ mogłyby zapłacić dodatkowe 810 £.

 

Podkreśliła, że ​​podwyżki wymagane do utrzymania podstawowych usług publicznych, nawet dla tych gospodarstw domowych, które już muszą radzić sobie ze zmniejszeniem swoich funduszy, w tym zamrożeniem płac, rosnącą inflacją i rosnącymi kosztami emerytur i mieszkań.Jednak, podczas gdy pierwsza minister broniła planów w trakcie zapytań poselskich w Holyrood, Bank Anglii podwoił stopy procentowe do 0,5%, zwiększając rachunki hipoteczne dla setek tysięcy podatników w całym kraju.

Patrick Harvie, ze Szkockich Zielonych, był zachwycony planem pani Sturgeon. Istnieją jednak obawy, że teraz będzie zmuszona ugiąć się pod jego żądaniami o jeszcze większe podwyżki, aby uzyskać poparcie partii dla budżetu mniejszościowego rządu.

Liderzy biznesu byli zaniepokojeni, ostrzegając, że te propozycje zaszkodzą szkockiej gospodarce, uderzając w wydatki konsumentów i szkodząc próbom przyciągnięcia inwestycji i talentów na północ od granicy.

Ruth Davidson, liderka szkockich Torysów, powiedziała, że ​​pani Sturgeon złamała kluczową deklarację SNP z ubiegłorocznych wyborów Holyrood, aby nie podnosić podstawowej stawki podatku dochodowego i ostrzegła, że ​​ruch ten może przynieść odwrotny skutek, szkodząc rozwojowi kraju i uderzając w przychody.

Pierwsza minister powiedziała, że ​​propozycje wygenerują od 80 do 290 milionów euro, które, mogłyby zostać przeznaczone na wzrost płac w sektorze publicznym, co pomogłoby gospodarce.Ponadto stwierdziła, że ​​istnieje „umowa społeczna” między szkockimi obywatelami a jej administracją, według której są skłonni zapłacić więcej podatku w zamian za otrzymywanie świadczeń niedostępnych w Anglii, takich jak „darmowe” czesne studenckie.

Zapytana, co powiedziałaby szkockim gospodarstwom domowym, które borykają się z różnymi kosztami, pani Sturgeon powiedziała, że ​​podejmuje decyzję „bardzo poważnie”, a osoby o niskich dochodach będą chronione.Upierała się, że jest „ostrożna”, ponieważ 70 procent podatników nie zauważy wzrostu ich rachunków w ramach tych propozycji. Jednak w raporcie napisano, że mniej niż 10 procent dorosłych mieszkańców Szkocji stanowi 60 procent całego zapłaconego podatku dochodowego.

Ale David Mundell, szkocki sekretarz, powiedział: „Szkoda, że ​​Szkocja jest najbardziej opodatkowaną częścią Zjednoczonego Królestwa” i ostrzegł, że coraz trudniej będzie przyciągnąć lekarzy w związku z rosnącym niedoborem lekarzy rodzinnych.Szkocka partia Pracy, która chce jeszcze większego wzrostu podatków, powiedziała, że ​​plan pani Sturgeon będzie daleki od wygenerowania 863 milionów funtów wymaganych do polepszenia trudnej sytuacji ekonomicznej lub dodatkowych kosztów potrzebnych do zwiększenia wynagrodzenia w sektorze publicznym.

Konrad W

 

9 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja