Kredyty na domy pójda do góry. Ostrzega szef banku Anglii.

Kredyty na domy pójda do góry. Ostrzega szef banku Anglii.

 

Bank ostrzega przed „częstszymi” wzrostami stóp niż oczekiwano

Podwyżki stóp procentowych mogą być „częstsze” niż oczekiwano, jeśli gospodarka UK będzie rozwijać z oczekiwaniami Banku Anglii, mówi prezes banku Pan Carney.

Rynki przewidywaly  tylko jedną podwyżkę stóp procentowych do 2021 roku ale jeśli dojdzie do rozwiązania impasu Brexit, a inflacja i wzrost gospodarczy będą nadal rosły, to prawdopodobne Bank będzie zmuszony na dalsze wzrosty, powiedział Carney.

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank utrzymał stopy procentowe bez zmian na poziomie 0,75% podczas ostatniego spotkania politycznego. Stopy procentowe są na tym poziomie od sierpnia ubiegłego roku, kiedy Bank podniósł je o jedną czwartą punktu procentowego.

Bank spodziewa się wzrostu i inflacji w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

Na konferencji prasowej dzisiaj pan Carney powiedział: „Jeśli coś, co jest podobne do tej prognozy, się spełni … będzie wymagało podwyżek stóp procentowych w tym okresie i będzie wymagało więcej, a częstsze podwyżki stóp procentowych, niż obecnie oczekuje rynek. „

Prognozy Banku opierają się na „płynnym dostosowaniu” do wszelkich nowych stosunków handlowych z Unią Europejską.

Wzrost gospodarczy został ograniczony, ponieważ Wielka Brytania głosowała w czerwcu 2016 r. za opuszczeniem UE. W szczególności spadają inwestycje biznesowe.

Bank twierdzi, że gromadzenie zapasów daje gospodarce krótkotrwały wzrost, ale w tym roku wzmocnienie globalnej gospodarki będzie miało większy wpływ. W protokole z ostatniego spotkania politycznego Bank powiedział, że „globalny wzrost wykazał oznaki stabilizacji i był nieco lepszy niż oczekiwano”.

Prognozuje również, że stopa bezrobocia będzie nadal spadać w nadchodzących latach do 3,5% do 2022 r., co byłoby najniższym wskaźnikiem od 1973 r.

Co to oznacza dla kredytów hipotecznych?

Ruchy stóp procentowych są ważne dla 3,5 miliona osób posiadających kredyty hipoteczne o  zmiennej wartości. Nawet niewielki wzrost o ćwierć punktu może dodać setki funtów do rocznych kosztów kredytu hipotecznego.

Jakie są perspektywy rynku mieszkaniowego?
Bank spodziewa się spadku cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii w tym roku, przy przewidywanych spadkach wartości nieruchomości o 1,25%.

Konrad W

 

2 maja 2019