Kontrola Polaków w szpitalach i emigrantów z UE

Kontrola Polaków w szpitalach i emigrantów z UE

 

Kobieta w ciąży Polka która, wyszła za mąż za Brytyjczyka została skontrolowana w szpitalu.

Kobieta musiała udowodnić iż mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii.

List był częścią programu pilotażowego do zwalczania turystyki zdrowotnej, gdzie zagraniczni pacjenci otrzymują bezpłatną opiekę zdrowotną, na którą nie mają prawa, powiedziała rzeczniczka szpitala. Polka była w trzecim miesiącu w ciąży .

Polka stwierdziła że  nie ma pojęcia dlaczego otrzymała list, chyba wpływ na to miał jej Polskie nazwisko.Mój mąż jest bardzo zły na to. Ta sprawa sprawia, że ​​czujemy się jak obywatele drugiej kategorii.

List wysłany 12 października przez szpital uniwersytecki Uniwersytetu Cambridge NHS Foundation Trust zażądał od pani Szewczaka-Harrisa dowodu przed końcem miesiąca.

Co napisano w liście :

„Niedawno umówiłeś / aś wizytę w szpitalu w Addenbrooke i nie zabrałaś ze sobą wymaganych dokumentów, które pozwoliłyby nam prawidłowo ocenić, czy jesteś uprawniony do bezpłatnego leczenia NHS, zgodnie z przepisami Ministerstwa Zdrowia”.

Zgodnie z wytycznymi wszystkie trusty NHS w Anglii zostaną wkrótce zmuszone do sprawdzenia statusu pobytu pacjentów z emigracji z UE.

Szpitale będą musiały zażądać zapłaty z góry od tych, którzy nie mogą udowodnić że kwalifikują się na bezpłatne leczenie.

„Jeśli pacjent nie kwalifikuje się do bezpłatnej opieki zdrowotnej NHS, zostanie obciążony kosztami leczenia a od 23 października obowiązuje wymóg zniesienia leczenia, w którym personel ocenia, czy opieka może czekać dopóki nie wrócą do swojego kraju.

“If a patient is not eligible for free NHS care, they will be charged for any treatment we give to them and, from October 23, there is a statutory requirement to withhold treatment where clinical staff assess if this routine aspect of their care can wait until they return to their home country.”

 

Emma Szewczak-Harris and husband

CAMBRIDGE NEWS / BPM MEDIA

Konrad W

21 października 2017