Koniec Paktu Antyatomowego, Putin i Trump rozmieszczają rakiety w Europie

Koniec Paktu Antyatomowego, Putin i Trump rozmieszczają rakiety w Europie

 

Administracja Donalda  Trumpa zapowiedziała, że rezygnuje z traktatu o kontroli zbrojeniowej, który ograniczył rakiety nuklearne USA w Europie po oskarżeniu że Putin nieprzestrzega traktatu..

Unijni urzędnicy przeprowadzili ostatnie rozmowy w Moskwie w czwartek w sprawie podpisanego w 1987 roku  Traktatu o siłach jądrowych .
Traktat został podpisany przez Ronalda Reagana i Gorbaczowa i doprowadził do ogromnego zmniejszenia zarówno jądrowych rakiet  sowieckich, jak i amerykańskich na lądzie.

Na mocy tego traktatu oba kraje mogłyby nadal posiadać pociski dalekiego zasięgu i bliskiego zasięgu, a także systemy uzbrojenia podnoszone drogą powietrzną i morską.
Traktat był postrzegany jako kluczowy element zakończenia napięcia w okresie zimnej wojny, ale administracja Trumpa twierdzi, że Putin łamie Traktat za pomocą swojej nowej rakiety Novatar 9M729…
Rosjanie twierdzą, że USA szuka pretekstu do opuszczenia traktatu i pozwoli USA opracować nowe systemy uzbrojenia i  rozmieścić je w Europie .

Traktat został podpisany w 1987 roku jako przełom w zmniejszaniu napięć nuklearnych.

Zakazano stosowania rakiet naziemnych, zarówno jądrowych, jak i konwencjonalnych, co doprowadziło do pozbycia się przez USA systemu opartego na lądach atomowych i rakiet Pershing II. W szczytowym okresie zimnej wojny Stany Zjednoczone miały w Europie aż 7 000 głowic nuklearnych

Stany Zjednoczone przestaną stosować się do przełomowego paktu atomowego z Rosją już w najbliższy weekend.

Układ o siłach jądrowych o średnim zasięgu, znany jako INF, zakazuje USA i Rosji stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 315 mil do 3 415 mil.

Podsekretarz stanu USA ds. Kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Andrea Thompson w czwartek przeprowadził ostatnie rozmowy z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ryabkovem w Pekinie, przed wygaśnięciem 60-dniowego terminu, jaki Moskwa miała na przywrócenie do zgodności z traktatem .

Termin upływa w sobotę 2 lutego.

Thompson i Ryabkov, którzy spotkali się na marginesie spotkania sił jądrowych „P5” – USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii – powiedzieli potem, że oba kraje nie zdołały wypełnić swoich różnic. W wywiadzie Thompson powiedziała, że ​​spodziewa się, że Waszyngton przestanie stosować się do traktatu już w ten weekend, a ruch, który jej zdaniem pozwoliłby armii amerykańskiej natychmiast rozpocząć opracowywanie własnych pocisków o większym zasięgu, i​​mogą zostać rozmieszczone w Europie.

„Będziemy w stanie to zrobić (zawiesić nasze zobowiązania traktatowe) 2 lutego” – powiedział Thompson Reuterowi.

.Kingston Reif, dyrektor ds. Rozbrojenia w Stowarzyszeniu Kontroli Zbrojeń, powiedział w czwartek, że administracja Trumpa nie wyczerpała dyplomatycznych możliwości ratowania traktatu ale Putin musi stosować się do Traktatu.

W zeszłym tygodniu rosyjskie wojsko pokazało nowy system rakietowy 9M729 zdolny do przenoszenia broni nuklearnej .

Zakończyło się niebezpieczne budowanie głowic w Europie, ale są obawy, że podobna sytuacja może się ponownie pojawić.

Jednak inicjatywa Nuclear Threat Initiative, think tank z Waszyngtonu, obecnie szacuje, że istnieje około 150 głowic nuklearnych, wszystkie na bombach niekierowanych w samolotach są one w Belgii, Niemczech, Turcji, Włoszech i Holandii. USA ma arsenał pocisków Minuteman gotowych do wystrzelenia z silosów rakietowych w Montanie, Północnej Dakocie i Wyoming.

Rosyjskie koncerny koncentrują się jednak na możliwości wykorzystania przez USA baz w Polsce do rozmieszczenia pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu.

Polska zarówno zwróciła się do USA o stałą obecność, jak i pozwoliła USA zbudować tarczę antyrakietową z wykorzystaniem technologii Aegis. Rosjanie twierdzili, że mechanizm odpalania Aegis jest w zasadzie taki sam, jak ten używany do wystrzeliwania konwencjonalnych pocisków tomahawkowych i może zostać przystosowany do przekształcenia w system ofensywny, a nie defensywny.

Sama Rosja rozmieściła rakiety jądrowe bliskiego zasięgu na granicy z Polską w Kaliningradzie. Ich zasięg poniżej 300 mil czyni je kompatybilnymi z INF.

Podpisanie układu przez Regana i Gorbaczowa.

Ale to nie wszystko.

Oto nagranie gdzie widzimy niebezpieczny moment, w którym rosyjski samolot wojskowy wypycha amerykańskiego F-15 z toru lotu. Rosyjski myśliwiec agresywnie ustawił się w kierunku amerykańskiego samolotu i zmusił go do zmiany kierunku z zaledwie kilka metrów oddzielającymi oba samoloty. Pentagon powiedział, że rosyjski odrzutowiec znalazł się w poniedziałek niebezpiecznie blisko jednego ze swoich myśliwców . Powiedział, że rosyjski samolot przechwycił amerykański samolot patrolowy US Navy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. według CBS.

 

Konrad W

 

31 stycznia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *