Koniec opłaty skarbowej za kupno domu w UK

Koniec opłaty skarbowej za kupno domu w UK

 

Budżet na rok 2017: kanclerz Philip Hammond zniesie opłatę skarbową dla kupujących po raz pierwszy dom o wartości do 300 000 funtów

Philip Hammond zniósł opłatę skarbową dla większości kupujących dom po raz pierwszy, ponieważ zaoferował optymistyczną wizję przyszłości Wielkiej Brytanii w budżecie zaprojektowanym z myślą o młodszym pokoleniu. Kanclerz postawił sobie za cel rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w swoim drugim planie budżetowym, obiecując, że będzie to „rzeczywistość, a nie tylko marzenie” dla tych, których obecnie nie stać na zakup domu.

Były zwolennik pozostania w Unii próbował także udowodnić, że można mu zaufać jako kanclerzowi Brexitu, mówiąc o „ogromnej nagrodzie”, którą otrzyma kraj opuszczając UE, a także obiecując dodatkowe 3 miliardy funtów na przygotowanie kraju do Brexitu.

Inne główne punkty obejmowały dodatkowe 6,3 miliarda funtów na NHS, wyższe podatki dla bardziej zanieczyszczających powietrze samochodów z silnikiem diesla, pakiet 1,5 miliarda funtów na przyspieszenie płatności Kredytu uniwersalnego i podwyższenie progu 40% podatku dochodowego do 46,350 funtów, z uwzględnieniem ulgi podatkowej obniżonej do 11 850 funtów.

Hammond został zmuszony do sfinansowania większości tych planów poprzez dodatkowe pożyczki, po tym jak oficjalny nadzorca wydatków znacząco obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego. Zaklasyfikowano również jedną piątą polityk kanclerza jako strategie „wysokiego” lub „bardzo wysokiego” ryzyka, które opierały się na zbyt małych danych i nieprzewidywalnych założeniach ekonomicznych.

Chociaż budżet powstrzymał się przed radykalnym ponownym uruchomieniem polityki gospodarczej, o co niektórzy zabiegali, uniknął tego rodzaju pomyłki, która zmusiła do zmiany budżetu po ogłoszeniu wiosennych planów budżetowych, kiedy złamał obietnicę poprzez podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne.

Najbardziej rzucającym się w oczy ogłoszeniem Hammonda było zniesienie opłaty skarbowej dla kupujących po raz pierwszy nieruchomości w cenie do 300 000 funtów. Dla osób mieszkających w Londynie i na innych drogich obszarach pierwsze 300 000 funtów będzie wolne od opłat skarbowych na nieruchomościach kosztujących do 500 000 funtów.

Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że polityka przyniosłaby korzyści milionom nabywców domów w ciągu następnych pięciu lat, zabierając 80 procentom kupujących po raz pierwszy opłatę skarbową i oszczędzając im średnio 1660 funtów.

Hammond powiedział kupującym po raz pierwszy, że „wysyłamy wiadomość do następnego pokolenia, że ​​wejście na drabinę mieszkaniową to nie tylko marzenie z przeszłości waszych rodziców, ale rzeczywistość dla waszej przyszłości”.

OBR przyjął nowinę średnio entuzjastycznie, twierdząc, że doprowadzi to do wyższych cen domów i zasugerował, że tylko 3500 osób rocznie będzie w stanie pozwolić sobie na zakup ich pierwszego domu.Hammond ogłosił także pakiet gotówki, pożyczek i gwarancji kredytowych w wysokości 15 miliardów funtów, aby wesprzeć obietnicę budowy 300 000 domów rocznie do 2025 r., żeby poradzić sobie z kryzysem mieszkaniowym.

Konrad W

 

23 listopada 2017