Koniec opłat za przekroczenie stanu konta bankowego.

Wielka Brytania

Londyn

Ciekawostka

Koniec opłat za przekroczenie stanu konta bankowego?

Organ nadzorczy ds. konkurencji stwierdził, iż banki powinny ograniczyć tego typu opłaty

Banki powinny ograniczyć opłaty za przekroczenie stanu konta, a także powinny ostrzegać klientów zanim go przekroczą, stwierdził organ nadzorczy ds. konkurencji i rynku – The Competition and Markets Authority (CMA).

CMA mówi, iż pomogłyby to zaoszczędzić klientom banków aż £1 mld. w ciągu pięciu lat.

Wstępne wnioski z 18-miesięcznej analizy bankowości osobistej i gospodarczej sugerują, iż konkurencja jest słaba w tej branży.

Niemniej, grupa konsumencka „Which?” podkreśliła, iż raport ten to zmarnowana okazja. Wiele bowiem banków już pobrało opłaty od swoich klientów za przekroczenie stanu konta, choć CMA podkreślił, iż niektórzy jeszcze nie.

Warto zauważyć, iż np. bank Barclays nalicza maksymalnie £35 na miesiąc, podczas gdy Halifax pobiera aż £100 miesięcznie w związku z przekroczeniem stanu konta.

Średnia opłata za nieautoryzowany limit w rachunku bieżącym – gdy bank nie zgodził się na to, aby klient mógł przekroczyć stan konta – wynosi £57.50 na miesiąc, zgodnie z tzw. Moneyfacts.

Tym samym, na podstawie średniej opłaty, jeśli ktoś przekraczałby stan konta każdego miesiąca, może w efekcie płacić nawet £690 rocznie. Odsetki są bowiem pobierane codziennie, w dodatku przy średniej rocznej stopie 12.85%.

Jak donosi CMA, brytyjskie banki pobrały w sumie £1.2 mld. w 2014 roku z tego rodzaju opłat.

Niemniej, jak sugeruje CMA, aby stymulować większą konkurencję, klienci banków powinni być ostrzegani zanim przekroczą stan konta, co dałoby im czas na spłatę pieniędzy.

Dodatkowo, banki powinny namawiać swoich klientów do regularnego sprawdzania aktualnych opłat, np. w przypadku zmian stóp procentowych.

Oprócz tego, ceny kredytów powinny być bardziej przejrzyste, tak aby pomóc klientom biznesowym.

money2

 

 

Te i inne zalecenia The Competition and Markets Authority mają być ostatecznie przedstawione w sierpniu tego roku.

Jak wynika z danych, aż 60% klientów banków jest wiernych jednemu bankowi przez więcej niż 10 lat, a 90% klientów biznesowych uzyskuje kredyty w tych bankach, w których posiadają swój bieżący rachunek.

Barbara Klaudia Sitko

photo/bbc

17 maja 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK