Koniec operacji na prostate. Na nowe leczenie przyleć do UK

Koniec operacji na prostate. Na nowe leczenie przyleć do UK

 

NHS dostało zielone światło dla przełomowego leczenia, które zaoszczędzi tysiącom mężczyzn operacji z powodu prostaty.

Mamy nadzieję, że leczenie oszczędzi tysiące mężczyzn przed inwazyjną operacją i niektórymi skutkami ubocznymi z tym związanymi.

National Institute for Health and Care Excellence (Nice) zaleca embolizację tętnicy prostaty (PAE) jako leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego – nienowotworowego powiększenia prostaty.

Organ zdrowia wcześniej odrzucił leczenie, wzywając do dalszych badań w celu określenia jego skuteczności.

Powiększenie gruczołu krokowego jest częstym schorzeniem u starszych mężczyzn, co może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu i problemami z pęcherzem.

Aktualne opcje leczenia obejmują leki lub zabieg chirurgiczny. Ale zabiegi chirurgiczne mogą prowadzić do powikłań, w tym krwawienia, infekcji, nietrzymania moczu i dysfunkcji seksualnych.

Po przeprowadzeniu nowego badania, Nice powiedział, że ​​może ono być traktowane jako opcja leczenia dla mężczyzn z tą chorobą.

Mamy nadzieję, że nowa opcja może ograniczyć do minimum komplikacje związane z operacją.

PAE zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a większość mężczyzn dochodzi do siebie w ciągu jednego dnia. Zabieg jest przeprowadzany przez radiologa interwencyjnego. Eksperci identyfikują dopływ krwi do prostaty przed wprowadzeniem płynu zawierającego tysiące drobnych cząstek, które blokują dopływ krwi do obszaru dotkniętej tkanki.

Dr Nigel Hacking, konsultant radiologii interwencyjnej w University Hospital Southampton, powiedział: „PAE jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy nie są jeszcze gotowi na bardziej inwazyjną operację prostaty.

„Utrzymanie funkcji seksualnych i płodności jest jedną z jego głównych zalet.

Katarzyna Cz,

 

17 maja 2018