Koniec kontroli płynów w woreczkach w bagażu podręcznym przed odlotem

 

Koniec kontroli płynów w woreczkach w bagażu podręcznym przed odlotem

 

Wyciąganie płynów do woreczków foliowych przed kontrolą bagażową torby podrecznej w Wielkiej Brytanii może się skończyć dzięki nowym skanerom, które są obecnie testowane przez Departament Transportu na lotnisku Heathrow.

Obecnie wczasowicze są zobowiązani do ograniczenia swoich płynów do butelek o pojemności 100 ml. Następnie należy je przechowywać w zamykanej plastikowej torbie. Był to środek bezpieczeństwa antyterrorystyczny ustanowiony po nieudanym spisku bombowym w 2006 roku.

Jednak dni, w których trzeba spakować płyny, pomału idą do zapomnienia a to dzieki nowej technologii.

Nowa technologia skanera może oznaczać, że skanery mogą sprawdzać bagaż pod kątem materiałów wybuchowych bez uprzedniego usunięcia cieczy.

Technologia jest obecnie testowana pod kątem bezpieczeństwa przez Departament Transportu.

Zostanie przetestowany na niektórych pasach na lotnisku Heathrow, chociaż terminal nie został określony.

Rzecznik powiedział The Times: „Jeśli odniesie sukces, może to w przyszłości doprowadzić do tego, że pasażerowie nie będą już musieli usuwać z bagażu podręcznego przedmiotów przeznaczonych do badań przesiewowych”.

Nowa technologia pochodzi z tak zwanych skanerów tomografii komputerowej (CT).

 

 

Okres próbny potrwa od sześciu do 12 miesięcy, a niektórzy pasażerowie będą mogli zostawić w torbach niektóre płyny, w tym wodę i szampon, a także laptopy.

Technologia została już przetestowana na lotnisku Schipol w Amsterdamie i na lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

Wcześniej w tym miesiącu okazało się, że walka w Wielkiej Brytanii mogłaby podążać za USA i Australią, zabraniając przewożenia wielu proszków do kabiny w bagażu podręcznym dzięki nowym ograniczeniom bezpieczeństwa po udaremnionym spisku terrorystycznym.

 

Stany Zjednoczone i Australia ogłosiły niedawno nowe zasady, dzięki którym ponad 12 uncji sproszkowanego materiału transportowano w bagażu podręcznym nie może być przewożonych. Obejmuje to kawę mieloną, proszki białkowe i kosmetyki w nowych ograniczeniach. Nowe zasady mogą wkrótce zostać wprowadzone również do lotów brytyjskich.

Według raportu The Times wpłynie to na loty do iz Wielkiej Brytanii. Wynika to z udaremnionego zamachu bombowego na samolocie Etihad z Sydney do Abu Zabi w zeszłym roku.

 

hand luggage liquids ban uk flights

22 lipca 2018