Koniec kielbasek w szkolach wchodzi halal.

Koniec wieprzowiny w szkolach wchodzi halal. 

 

Teraz halal wkrada się do naszych szkół: Rodzice rozzłoszczeni ruchem rady miasta zakazującym kiełbasek wieprzowych i bekonu w stołówkach szkolnych i zastąpienia ich mięsem zwierząt rytualnie ubitych.

Wiele rodzin innych wyznań i niewierzących było rozgniewanych i zaniepokojonych ruchem, który często był przeprowadzany przez szkoły i rady, z niewielką lub żadną konsultacją.

Co najmniej dwie kucharki w stołówkach zostały zwolnione w zeszłym roku po tym, jak przez przypadek podały muzułmańskim uczniom żywność, która nie była halal czyli dozwolona według  ich wiary.

Z drugiej strony, kucharki w setkach szkół mają podawać mięso halal uczniom szkół podstawowych i średnich każdego dnia tygodnia, niezależnie od tego, czy są muzułmanami, czy nie.

Wydaje się, że siłą napędową są pieniądze, ponieważ o wiele łatwiej i taniej jest mieć jedno źródło mięsa halal dla wszystkich, zamiast oferować oddzielne menu.

W większości przypadków mięso halal serwowane w szkołach będzie pochodzić od zwierząt wcześniej ogłuszonych przed ubojem, co zdaniem ekspertów opieki społecznej jest minimum niezbędnym do zminimalizowania cierpienia.

Niepokój wśród rodziców niemuzułmańskich dotyczy tego, że nie jest jasne, które szkoły serwują wyłącznie mięso halal. Oddzielnie, przejście wyłącznie na mięso halal oznacza, że ​​dzieci nie mają innego wyboru, jak je zjeść lub wybrać danie wegetariańskie.

Jest to szczególnym zmartwieniem dla społeczności Sikhów, którzy nie jedzą mięsa halal ze względów religijnych.

W marcu rodzice w Rotherham potępili decyzję szkoły o zakazie podawania wieprzowiny w menu i zastąpieniu innych mięs wersją halal.

Zmiana oznacza, że ​​uczniowie w wieku 3-11 lat w Brinsworth Manor Infant and Junior Schools w Rotherham – które Ofsted zidentyfikował jako posiadające tylko niewielką liczbę uczniów z mniejszościowych grup etnicznych – nie będą już mogli cieszyć się kiełbaskami, bekonem lub szynką.

Rodzice w obu szkołach, które znajdują się w tym samym miejscu, zostali poinformowani o decyzji w liście od dyrektora gastronomii Rotherham Council, który napisał, że wprowadzono „drobne poprawki” w menu obiadowym.

Chociaż zaledwie 20 procent z 600 uczniów szkoły to muzułmanie, podobno wprowadzono zmiany w menu, aby uczynić szkołę bardziej globalną.

Uważa się, że ten sam scenariusz miał miejsce w setkach szkół w całym kraju w ciągu ostatnich pięciu lat.

Podczas gdy szkoły podejmują nadzwyczajne starania, aby chronić interesy muzułmańskich uczniów, nie ma takiego wsparcia dla innych, którzy mogą nie chcieć jeść halal z różnych powodów.

Kucharka Alison Waldock, lat 51, została zwolniona ze szkoły w Cambridge za poważne wykroczenie w zeszłym roku po tym, jak przez pomyłkę podała niedozwolony posiłek siedmioletniej dziewczynce.

Rodzice dziewczyny złożyli skargę i po 11 latach straciła pracę w firmie cateringowej.

Zmiana na halal wydaje się być wspierana i organizowana przez lokalne rady, jednak Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych, które przemawia za nimi, zrzuciło z siebie odpowiedzialność. Stwierdziło, że każda szkoła jest odpowiedzialna za decyzję, czy przerzucić się na mięso halal.

Katarzyna Cz.

 

 

8 czerwca 2018