Koniec benefitów na self employed. Nadchodzą zmiany

Koniec benefitów na self employed. Nadchodzą zmiany

 

Ach co to były za czasy.

Przyjechał obywatel Polski do Wielkiej Brytanii. Zapisała się na spotkanie o numer ubezpieczenia. Gdy dostał już numer national insurance number, albo na stronie internetowej albo w biurze księgowym założył sobie firmę self employed i już po kilku tygodniach mając dzieci mógł składać o benefity. Dostał na dzieci child benefit, dostała child tax nawet niektórych udawało się dostać od razu working tax credyt niby na podstawie potencjalnych zarobków jakie będzie zarabiał w przyszłości. Nie wszyscy dostawali working tax od razu i musieli czekać cały rok kiedy rozliczali firmę ale po tej informacji urząd zaczynał wypłacać zasiłek working tax, niektórzy dostawali nawet wyrównania w tysiącach funtów.

Dopiero później ktoś w Londynie zobaczył skale wypłacanych zasiłków do tyłu niektórzy nawet dostawali po 6 do 8 tysięcy i wprowadzono że wypłata do tyłu obejmuje tylko 3 ostatnie miesiące.

Pomysły na firme były różne od sprzątanie ogrodów, firmy sprzątanie domów, firm dowożących ludziom zakupy z supermarketów, taksówki, busy, pieczenie ciast różne portaliki. Generalnie prosiło się znajomych że na nich wystawi się uproszczone rachunki które zanosiło się do księgowe , rozliczyła firmę i benefity były cały czas.

Mając wiec housing benefit czyli opłacony dom i dotacje około 550 funtów na miesiąc co niektórzy żyli tak latami a ich praca polegała raz do roku na wystawieniu z 20 faktur dla znajomych, zawiezienie do księgowej i benefity były przyznawane na kolejny rok. Firmy takie miały tyle faktur ile należy mieć czyli tak od 6000 zarobku na rok do 8000., nie płaciło się podatku a zasiłki brano maksymalne.

Od jakiegoś roku jednak Brytyjczycy zaczęli bardziej kontrolować takie firmy, zaczęto dzwonić i sprawdzać klientów takich firm czy rzeczywiście wykonują taką pracę.Osoby takie dostawały albo telefony albo listy z zapytanie czy rzeczywiście ktoś taki wykonywał pracę, zaczęto pytać co kupuje do prowadzenia takiej firmy np. środki czyszczące do firmy sprzątającej czy produkty do pieczenia ciast, czy urządzenia do koszenia trawy itd.

Jednak zmiany które dopiero ukrócą tych którzy kombinują mając firmę aby pobierać benefity dopiero niestety nadchodzą.

Ministerstwo finansów poinformowało że już za półtorej roku firmy będą musiały składać zeznania co kwartał, spowoduje to że urzędy na bieżącą będą miały podgląd kto ile zarabia. Ponadto koszty usług księgowych wzrosną powodując że nie będzie opłacalne prowadzić firmy które tak naprawdę nie przynosi zysku. Aby jednak tego nie było za mało, ma zostać podniesiona składka jaką płaci osoba zatrudniona na self employ aby rozliczała się z ubezpieczenia jak osoba zatrudniona na umowę o pracę czyli tzn. peyslip w którym składka wzrasta przy sumie zarobków.

Ta druga propozycja jest w kwestiach ustaleń ale rozliczenia co kwartał będą wchodzić.

Oczywiście jeśli ktoś prowadzi naprawdę firmę self emplyed , ma klientów, przelewy nie ma się co obawiać że straci benefity. Jednak po tych zmianach urząd będzie wiedział dokładnie ile naprawdę zarabia firma co kwartał wiec będzie mógł na bieżąco robić korekty wpłacanych benefitów.

Kontrola firm co kwartał gdzie urząd widzi na wyciągach bankowych kto ile zarabia, pokaże fizycznie jak działają firmy, jakie mają przelewy, wyeliminują dobór kosztów które szukało się pod koniec roku aby nie płacić podatku aby jak najmniej zarobić, większe opłaty dla księgowych za co kwartalne przygotowanie obrotów firmy, zmniejszy osoby mające firmy self employ tylko dla benefitów do minimum.

Jeśli jednak wejdzie opłata ubezpieczenia jak na peyslipach będzie to praktycznie koniec życia z zasiłków na wirtualnej firmie self employ.

Ministerstwo finansów ukróciło w tym roku zarobek kierowców na vacie zmieniając zasady Flate Rate, tak samo ukróci benefity na self employed. Wielka Brytania się zmienia zmiany te nie wprowadzi Brexit są przygotowywane już od kilku miesięcy.

Niestety ale nie będzie już jak było kiedyś gdy żyło się tylko z benefitów na firmę self employed. Jeśli nawet już ktoś uprze się mieć firmę, zapłaci więcej księgowej za rozliczenie, i dostanie child tax i child benefity to jednak bez housing benefit i working tax z wirtualnej firmy nie przeżyje.

Oczywiście nie przejdzie też już numer dla tych co cały rok siedzieli w Polsce mieli firmy self employed w UK i na konto urząd wpłacał im working tax  bo przez cały rok prowadzenia firmy  za mało zarobili. ( na dzieci nie mogą dostawać gdyż dzieci muszą być w UK , ale w Polsce biorą 500+). Mając więc na koncie angielskim co miesiąc 200 funtów working tax, plus dotacje na dzieci 500+ np,. dwójkę w Polsce czyli 1000 złotych mieli nie pracując w Polsce 2000 złotych. Najdalej szły niektóre biura w londynie które miały naganiaczy w Polsce którzy szukali dla nich osób  na otwarcie firm w Anglii , pobierały za to opłaty a Polacy tacy w Polsce pobierali zasiłki working tax nie robiąc fizycznie nic w UK.

Konrad W

 

25 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii