Komputer magazynu Amazon śledzi i zwalnia setki pracowników

Komputer magazynu Amazon śledzi i zwalnia setki pracowników

 

Pracownicy nowych magazynów Amazon, którzy nie potrafią wystarczająco szybko spakować towarów, są automatycznie zwalniani przez program komputerowy, który mierzy ich wydajność.

Oprogramowanie używane w centrach płatności Amazon w Stanach Zjednoczonych automatycznie ocenia wydajność poszczególnych pracowników pod kątem wewnętrznych wskaźników i zwalnia tych, którzy nie spełniają określonych kryteriów, w tym szybkości.

Około 10 procent pracowników firmy w jednym centrum realizacji w Baltimore zostało zwolnionych po niespełnieniu standardów firmy.

Prawnicy Amazon Morgan Lewis napisali w liście, że stawki produkcyjne „są ustalane spoza placówki i dotyczą całego obiektu, a nie tylko jednego pracownika”.

„System produkcyjny generuje automatycznie wszystkie ostrzeżenia i zakończenia związane z produkcją, bez udziału przełożonych”, powiedział.

Amazon potwierdził, że system nie jest używany w Wielkiej Brytanii, jednak firma twierdzi, że mierzy już wydajność pracowników.

W zeszłym roku Amazon podniósł wynagrodzenie tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych po tym, jak grozili strajkami ich pracownicy z powodu niskich płac i złych warunków pracy.

Gigant detaliczny podniósł minimalną płacę, którą płaci pracownikom w Londynie z 8,20 GBP do 10,50 GBP za godzinę, oraz od 8 GBP do 9,50 GBP w pozostałej części Wielkiej Brytanii.

Amazon powiedział, że 17 000 brytyjskich pracowników skorzystałoby na tej zmianie, podobnie jak 250 000 osób w USA.

Od tego czasu związki zawodowe w Wielkiej Brytanii zorganizowały szereg protestów dotyczących warunków pracy w magazynach, twierdząc, że były „nieludzkie”, no to teraz Amazon wprowadza system komputerowy który analizuje każdego i zwalnia.

Konrad W

 

27 kwietnia 2019