Kolejny wróg Putina ginie w Londynie. Rosja podnosi poprzeczkę.

Kolejny wróg Putina ginie w Londynie. Rosja podnosi poprzeczkę.

 

Drugi wróg Putina nie żyje: rosyjski sojusznik Berezowskiego znaleziony martwy w Wielkiej Brytanii – „uduszenie”.

Nikolai Glushkov, były zastępca dyrektora Aeroflotu, zmarł w wieku 68 lat w swoim londyńskim domu w New Malden, jak podała rosyjska radiostacja.

Przyczyna śmierci nie została potwierdzona.

Ciało 68-letniego mężczyzny, które miało ślady ‘uduszenia’ na szyi, zostało odkryte przez jego córkę, jak twierdzi rosyjska gazeta Kommersant.

Pan Glushkov został dwukrotnie oskarżony o oszustwo w Rosji i był bliskim sojusznikiem Berezowskiego, który był niegdyś jednym z najpotężniejszych biznesmenów w Rosji i odegrał decydującą rolę w drodze do władzy Władimira Putina w późnych latach dziewięćdziesiątych.

Berezowski pokłócił się z Putinem w 1999 r. i uciekł do Wielkiej Brytanii, a Glushkow został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy i oszustwo, a następnie skazany na więzienie do 2004 r. Glushkov przeniósł się do Wielkiej Brytanii w 2006 roku po tym, jak w tym samym roku moskiewski sąd skazał go na dwa lata w zawieszeniu za oszustwo.

W marcu zeszłego roku pod nieobecność został skazany na osiem lat więzienia i dostał karę pieniężną w wysokości miliona rubli rosyjskich za rzekomą defraudację 122 milionów dolarów podczas jego kadencji dyrektora finansowego Aeroflotu w późnych latach dziewięćdziesiątych.

 

Nikolai Glushkov

Policja londyńska oświadczyła: „Trwa śledztwo w związku ze śmiercią 68-letniego mężczyzny w Kingston”. Po śmierci kilka lat innego wroga Putina Berezowskiego, na zdjeciu Glushkov powiedział Guardianowi, że nie jest przekonany co do dokładności policyjnego śledztwa w sprawie jego śmierci – w którym stwierdzono, że Berezowski popełnił samobójstwo, teraz sam został znaleziony martwy.

Sytuacja ta podnosi jeszcze bardziej napięte stosunkami między Rosją a Wielką Brytanią po użyciu środka paraliżującego, opracowanego w Moskwie, przez który były szpieg i jego córka znaleźli się w ciężkim stanie w szpitalu.

Prawdopodobne Londyn nałoży nowe sankcje wobec Kremla a także Pani May może  wdrożyć wyspecjalizowaną jednostkę cybernetyczną w Wielkiej Brytanii, aby zaatakować sieci komputerowe Kremla i fabryki trolli.

Konrad W

Sprawa morderstwa szpiega poniżej.

Putin ma 24 godzin lub Londyn uderzy pełną mocą za atak chemiczny

 

13 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka