Kolejny strajk kolejarzy 30 maja w Liverpool w sieci Merseyrail.

Będzie kolejny strajk kolejarzy w Liverpool w sieci Merseyrail.

Związek ogłosił kolejny strajk w sieci Merseyrail.

Związek zawodowy Rail, Maritime and Transport Workers (RMT) potwierdził datę kolejnego strajku w sieci Merseyrail.

Pracownicy wyjdą na ulice na 24 godziny od północy we wtorek, 30 maja. To będzie trzeci strajk w sieci przeprowadzony przez związek, z ostatnim działaniem, które nastąpi w dniu wyścigów konnych Grand National.

Jest to ostatni krok w coraz bardziej gorzkim sporze z Merseyrail w zakresie planów wprowadzenia w 2020 roku nowych pociągów sterowanych przez kierowcę.

Związek mówi, że Merseyrail nie robi nic, aby osiągnąć postęp w tym, co jest „kluczowym zagadnieniem” w tym sporze – czy w pociągach zostaną zachowane posady ochrony.

Przedstawiciele Merseyrail powiedzieli, że ​​chociaż 220 posad strażników nie będzie wymaganych w nowych pociągach, to zaoferowali wszystkim pracownikom różne posady na obecnych warunkach wynagrodzenia.

Ale związek powiedział, że są źli i sfrustrowani, że Merseyrail odrzucił propozycję związkową, aby utworzyć „grupę roboczą ds. bezpieczeństwa”, obok zewnętrznych organów bezpieczeństwa i producenta kolejowego Stadler, na zasadzie, że druga osoba „odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa” będzie obecna we wszystkich pociągach.

W poprzednich strajkach kierowcy pociągu – nie należący do związku RMT – odmówili przekroczenia linii pikietowej, co doprowadziło do poważnych zakłóceń w sieci.

Sekretarz Generalny RMT Mick Cash powiedział:

„To haniebne, że Merseyrail nadal odmawia podejmowania rozsądnych starań, aby uregulować ten spór. Związkowcy powiedzieli, że ​​do 30 maja jest jeszcze wystarczająco dużo czasu na świeże rozmowy i zaprosił Merseyrail do przedstawienia swojej oferty.

Jan Chaudhry-van der Velde, dyrektor zarządzający Merseyrail, powiedział:

„Chcemy jak najszybciej zakończyć ten spór i zawsze jesteśmy gotowi rozmawiać ze związkami zawodowymi. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mieliśmy kilka spotkań z RMT, podczas ostatniego z nich Merseyrail przedstawił szereg inicjatyw, które chętnie przetestowaliśmy. „między innymi było tam zatrudnienie w pociągu po godzinie dwudziestej drugiej osoby z personelu. Niestety, RMT nie chciał o tym rozmawiać, jeśli w każdym pociągu nie byłoby drugiej osoby odpowiedzialnej za utrzymanie bezpieczeństwa w krytycznych sytuacjach.”

Katarzyna Cz.

17 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Liverpool