Kobieta oszukana na £7,000 w wyniku oszustwa na Facebooku, Burnley

Burnely Lancashire

Kobieta została oszukana na £7,000 w wyniku oszustwa na Facebooku, Burnley

Ofiara to 46-letnia kobieta, która wymieniała się wiadomościami z kimś, kogo uważała za potencjalnie zainteresowanego miłością na Facebooku.

Mężczyzna powiedział kobiecie, że jego 6-letnia córka ma guza mózgu i potrzebuje £6,800 na sfinansowanie operacji w Europie ratującej jej życie.

Oszust zaszedł tak daleko, że utworzył kopie zapasowe swoich zapewnień ze zdjęciami dziecka rzekomo leżącego w śpiączce w łóżku szpitalnym w Turcji. Ponadto okazał też tzw. raporty medyczne od konsultanta.

Poruszona historią mężczyzny i przekonana, że to prawda, ofiara przekazała pieniądze na jego konto bankowe w Wielkiej Brytanii.

Detektyw, Insp. Martin Kane, z Lancashire Economic Crime Unit, powiedział: „Ofiary, z którymi współpracujemy pochodzą z różnych środowisk i zawsze mówią, że nie mogą uwierzyć w to, że się nabrały. Mamy nawet takie osoby, które tak wpadły w pułapkę oszustw, że nadal przekazują pieniądze, nawet po zapewnieniach naszych funkcjonariuszy, że to fikcja.

Moja rada jest taka, aby być bardziej świadomymi tego, że możemy w łatwy sposób stać się celem oszustów. Ponadto należy być bardziej ostrożnym, jakie informacje osobiste ujawniamy w Internecie”.

Detektywi z Economic Crime Unit obecnie badają ten incydent z Burnley i pracują z bankami oraz policją w Londynie, aby zlokalizować oszustów i śledzić pieniądze.

Jeśli obawiasz się, że padłeś ofiarą oszustwa, należy to zgłosić za pośrednictwem strony internetowej ‘Action Fraud’ lub dzwoniąc pod numer 0300 123 2040.

Barbara Klaudia Sitko

photo/deepdivinmen

17 lutego 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Lancashire