Klaps dziecku przez rodziców będzie karalne w Walii.

Klaps dziecku przez rodziców będzie karalne w Walii.

 

Nowe przepisy w Wali, zakazywałyby dorosłym bicia ich dzieci.

Rząd walijski chce usunąć powszechną obronę dla rodziców rozsądnej kary, która jest obecnie dostępna dla rodziców, jeśli zostaną oskarżeni przez opieke społeczną o napaść przeciwko dziecku.

Gdyby przeszła ustawa Children (Wales) Bill działałaby jako pierwsza rozbieżność w podstawowym prawie karnym między Walią a Anglią rodzice moga zostać ukarani jesli uderza dziecko.

Kierowany przez rząd projekt ustawy jest wspierany przez szereg organizacji, ale plany zostały skrytykowane przez grupę kampanii „Reasonable” – wspieraną przez The Christian Institute i The Family Education Trust.

Rzecznik Lowri Turner powiedział:

 

„To rozczarowujące, że rząd walijski zdecydował się kontynuować ten niepotrzebny akt prawny, który nie zrobi nic, by chronić dzieci, ale będzie skazywać kochających rodziców. „Jesli jakiś rodzić ukarze dziecko  rodzice zostana podejrzani i będzie śledztwo prowadzone przez policję i służby socjalne oraz oskarżenie.

Jednak Julie Morgan, wiceminister ds. Zdrowia i usług społecznych Walii, powiedziała:„ My wysyłają wyraźny komunikat, że fizyczna kara dla dzieci jest nie do przyjęcia w Walii.

To, co w przeszłości uznano za właściwe, nie jest już dopuszczalne. Nasze dzieci muszą czuć się bezpiecznie i być traktowane z godnością. „Jako jeden z najbardziej postępowych narodów na świecie, jeśli chodzi o promowanie praw dziecka, jestem dumny z tego, że rząd walijski ustanawia ustawodawstwo, aby położyć kres karom fizycznym dzieci w Walii, dalej chroniąc prawa dzieci.”

Ustawa będzie teraz badana i wprowadzona w życie po osiągnięciu zgody królewskiej wiosną 2020 r.  Badania opublikowane w zeszłym roku wykazały, że 81 procent rodziców małych dzieci w Walii nie zgodziło się z tym, że „czasami konieczne jest uderzenie w niegrzeczne dziecko”, podczas gdy w badaniu postaw rodzicielskich wobec zarządzania dziećmi w 2017 roku tylko 11 procent rodziców z małymi dziećmi poinformowali, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pobili swoje dzieci.

Walia dołączyła do 54 krajów na całym świecie, które już zakazały fizycznego karania dzieci, w tym Grecji, Łotwy, Albanii, Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, a Szwecja jako pierwsza zrobiła to w 1979 r.

Viv Laing, szef polityki w NSPCC Cymru, powiedział:

„To nie w porządku, że dzieci w Walii mają mniejszą ochronę przed atakiem rodziców i że obrona prawna, która nie istnieje, gdy osoba dorosła zostanie trafiona, może być wykorzystana do usprawiedliwienia uderzenia dziecka. „Od dawna prowadzimy kampanię na rzecz równej ochrony dzieci i mocno wierzymy, że zmiana prawa jest ruchem zdroworozsądkowym. Zamknięcie tej luki sprowadza Walię do zgodności z dziesiątkami krajów na całym świecie i polega po prostu na sprawiedliwości i równości naszych dzieci.

”Profesor Russell Viner, prezes Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka, powiedział:„ Kiedy rodzic podnosi rękę dla bezbronnego dziecka, bez względu na to, czy jest to klaps czy inne zachowanie szkodliwe fizycznie, stracił kontrolę. „Badania mówią nam, że dzieci, które są karane fizycznie, są bardziej narażone na gorsze zdrowie psychiczne i samopoczucie fizyczne, a kiedy dorastają, częściej angażują się w zachowania autodestrukcyjne lub antyspołeczne. Uderzenie dziecka nawet klapsem  nie jest do zaakceptowania i jest to forma wykorzystywania dzieci.

Obrona prawna „rozsądnej kary cielesnej” jest stosowana w prawie od 1860 r. I jest obecnie dostępna w Anglii i Walii dla rodziców lub osób dorosłych

Najnowsze dostępne dane pokazują, że w latach 2005-2007 było 12 przypadków, w których skorzystanie z obrony spowodowało uniewinnienie pozwanego lub umorzenie postępowania przeciwko rodzicom  w Anglii i Walii. Często dziecko skarży się w szkole ze zostało uderzone przez rodziców a szkoła powiadamia policje i opieke społeczna jednak ustawa chroniła rodziców.

Od 2020 w Walii jeśli rodzić uderzy dziecko lub da klapsa a dziecko poskarży sie , taki rodzic będzie miał problemy z sprawem.

Konrad W

 

25 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Walia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *