Kierowcy 200 GBP grzywny za trzymanie telefonu. Nowe kamery drogowe HD

Kierowcy 200 GBP grzywny za trzymanie telefonu. Nowe kamery drogowe HD

 

 

Kierowcy w Wielkien Brytanii będą musieli zapłacić 200 GBP grzywny za nawet DOTKNIĘCIE swojego telefonu podczas jazdy – ponieważ Wielka Brytania instaluje nowe kamery drogowe HD, które mogą złapać kierowców gdy mają telefon na kolanach lub trzymają w dłoni.

Trzymanie telefonu komórkowego stanie się nielegalne na drogach Wielkiej Brytanii
Osoby przyłapane na obsłudze telefonu z jakiegokolwiek powodu mają dostć sześć punktów i 200 funtów kary
Nowe przepisy zostały wprowadzone w 2017 r. po tym, jak nasza kampania podkreśliła liczbę ofiar spowodowanych przez lekkomyślnych kierowców dzwoniących lub wysyłających SMS-y za kierownicą

Jednak Luka w obecnym prawie oznacza, że ​​lekkomyślni kierowcy mogą być ścigani tylko wtedy, gdy zostaną przyłapani na trzymaniu telefonu komórkowego lub połączenia telefonicznego, a ci, którzy robią zdjęcia lub przeglądają listy odtwarzania muzyki, są zwolnieni z kary.

Jednak w wyniku ogłoszonej dziś istotnej zmiany w prawie kierowcy zostaną pozbawieni możliwości odbierania telefonów komórkowych z dowolnego powodu.

Kierowcy przyłapani na trzymaniu telefonu z takich powodów, jak przeglądanie mediów społecznościowych lub wprowadzanie lokalizacji satelitarnej, mają teraz sześć punktów i grzywnę w wysokości do 200 £.

Policja walczy o egzekwowanie obowiązującego prawa, ponieważ często nie jest w stanie dokładnie udowodnić, do czego kierowcy używają swoich telefonów.

Sekretarz transportu Grant Shapps powiedział, że zmiana prawa „wprowadzi UK w XXI wiek”.

„Zdajemy sobie sprawę, że pozostawanie w kontakcie ze światem podczas podróży jest istotną częścią współczesnego życia, ale dokładamy wszelkich starań, aby nasze drogi były bezpieczne”, dodał.

Departament Transportu (DfT) przyspiesza przegląd jako „kwestię pilną” i ma nadzieję na zmianę prawa do wiosny przyszłego roku gdy kamery HD będą juz zainstalowane.

Przypadek :

51-letni kierowca został oskarżony o korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy i skazany przez sędziów w zeszłym roku. Ale w lipcu sędzia główny uchylił wyrok skazujący po tym, jak sędziowie wskazali, że przepisy nie zabraniają używania telefonu do kręcenia wideo podczas jazdy. Lady Justice Thirlwall powiedziała: „Przepisy nie zabraniają korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu.

„Zabrania się prowadzenia samochodu podczas korzystania z telefonu do prowadzenia rozmów i innej interaktywnej komunikacji – i trzymania go na pewnym etapie tego procesu”. Sprawa trafiła do Wysokiego Trybunału po apelacji dyrektora prokuratury (DPP), Max Hill.

Prawnik DPP, Louis Mably QC, argumentował, że „nie ma racjonalnego rozróżnienia” między używaniem telefonu komórkowego do interaktywnej komunikacji a „innym równie rozpraszającym celem”. Lady Justice Thirlwall opisała ustawę jako „uciążliwą”, ale przyznała, że ​​zakazuje ona jedynie używania telefonu do komunikacji.

W roku 2020 kamery HD będą wyłapywać kierowców którzy trzymają telefony w samochodzie podczas jazdy a 6 punktów kary przy maksymalnej ilosci 12 plus 200 funtow odstraszy kierowców urzywania telefonu podczas jazdy.

Oto zdjęcie jakie robi kamera HD na drogach w UK. Widac na nim wyraznie że kierowca trzyma komórkę w ręku.

Konrad W

 

13 listopada 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *