Katastrofa finansowa usług lokalnych w Lancashire, będą cięcia na kwotę £65 mln

Zagrożony transport autobusowy, muzea oraz biblioteki, ogromne cięcia w usługach lokalnych, Lancashire

Lancashire County Council ma przejść do głosowania w przyszłym tygodniu nad £65 mln. pakietem cięć usług lokalnych, co odbije się echem na każdej rodzinie w hrabstwie.

Cięcia te mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat. Mimo tego, lider Rady – Council, ostrzegł przed katastrofą finansową w przyszłości, nawet ze zredukowanym finansowaniem usług councilu.

W dniu 11 lutego, radni zostaną poproszeni również o głosowanie nad wzrostem tzw. Council Tax o prawie 4%.

Lider Rady Jennifer Mein powiedziała: „Nasze fundusze zostaną zredukowane o więcej niż £300 mln. w ciągu najbliższych czterech lat. Mimo wcześniejszych oszczędności oraz £65 mln. kolejnych oszczędności w przedstawionych propozycjach budżetowych, będziemy wciąż potrzebować znaleźć dalsze £200 mln. środków finansowych do 2020 roku.

Musimy również wydać rezerwy użytkowe w celu zrównoważenia budżetu w ciągu najbliższych dwóch lat i nie jest jasne w tym momencie, w jaki sposób będziemy w stanie dostarczyć usługi statutowe”. Połowa ze wzrostu podatku Council Tax zostanie wydana, mówi radni, zwłaszcza w zakresie usług socjalnych. Ma to na celu zrównoważyć redukcję finansowania rządowego.

The Post” przyjrzał się bliżej temu, co będą oznaczać cięcia dla osób fizycznych i co mogą oznaczać dla przyszłego kształtu i zakresu samorządu. Kryzys finansowy, który uderzył obecnie we władze lokalne, wywołał pytania o przyszłość samorządu lokalnego. Wykładowca dr Mark Garnett z uniwersytetu w Lancaster uważa, iż nadszedł czas na prawdziwe zmiany, przede wszystkim jeśli chodzi o zmiany w sposobie finansowania, zmiany w relacjach pomiędzy rządem centralnym i lokalnym, a także zmiany w kompetencji władz lokalnych.

Jego zdaniem, rozłączenie samorządu i rządu centralnego w odniesieniu do lokalnych rad jest raczej problemem niż zaletą.

Dodatkowo podkreślił, że sami mieszkańcy uważają, że samorząd jest o wiele bardziej ważny w utrzymaniu płynności finansowej usług lokalnych.

Twierdzi on także, że nadszedł czas na to, aby samorząd miał możliwość i swobodę pozyskiwania pieniędzy na własne sposoby, a centralny rząd powinien zrezygnować z „żelaznej kontroli” nad Radami.

Cięcia dotacji na transport autobusowy

Mieszkańcy całego powiatu zaprotestowali przeciwko proponowanym cięciom £7.5 mln. dotacji autobusowych w Lancashire. Brak transportu publicznego dla osób takich, jak np. Janet Timbrell, która mieszka w samym sercu rolniczego hrabstwa Lancashire, mógłby stać się poważnym problemem, a nawet zmusić niektórych do opuszczenia wiosek. Bardzo wielu mieszkańców polega wyłącznie na transporcie publicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby dojeżdżające do pracy czy szkoły, ale także wszystkich tych, którzy muszą się dostać do lekarza i nie mają innej możliwości, jak tylko skorzystać z autobusu.

Zagrożone muzea i biblioteki

Muzeum w Lancashire (MoL) w Preston jest jednym z pięciu muzeów przeznaczonych do zamknięcia. Niemniej, już się pojawiła petycja przeciwko zamknięciu muzeum „Mol”. Podpisało się pod nią ponad 1660 osób. Oprócz tego, na spotkaniu poświęconemu omówieniu budżetu, Rada Hrabstwa Lancashire ma rozważyć również zamknięcie 40 bibliotek, aby zaoszczędzić £7 mln.

Dlatego już teraz organizowane są kampanie mające na celu uratowanie części bibliotek, zwłaszcza jeśli chodzi o bibliotekę Coppull. Warto przy tym zauważyć, iż zamknięcie tak wielu bibliotek i muzeów oznacza, że wiele osób straci pracę, a także zostanie utracona część dziedzictwa.

Barbara Sitko

photo/neildarby.mycouncillor.org.uk

4 lutego 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Lancashire