Kary za nieprawdziwe wspólne ubezpieczenie samochodu.

Kary za nieprawdziwe wspólne ubezpieczenie samochodu.

 

Fałszywe informacje na WSPÓLNYM ubezpieczeniu samochodu zamieszcza więcej niż połowa brytyjskich kierowców. To właśnie może zaprowadzić właściciela pojazdu przed sąd.

 Popularny sposób oszczędzania na ubezpieczeniu samochodu stosowany przez rodziców w przypadku ubezpieczenia ich dziecka pociąga za sobą poważne konsekwencje.

Określenie „car insurance fronting” oznacza, że kierowca – często z większym doświadczeniem na drodze – twierdzi, że jest głównym kierowcą pojazdu, którego w rzeczywistości nie zamierza używać, aby płacić obniżoną stawkę ubezpieczenia.

Pozwala to młodym kierowcom skorzystać z rabatów przysługującym ich rodzicom, żeby zmniejszyć składkę na ubezpieczenie.

Według badań GoCompare.com, ponad połowa rodziców młodych kierowców zastosowała lub rozważa „fronting” na polisie ubezpieczeniowej, jeśli to skutkowałoby niższymi składkami.

Jednak każdy, kto zostanie złapany na „fronting’u” może skończyć w sądzie, wylądować w rejestrze karnym, przez co zmniejsza szanse uzyskania jakiegokolwiek ubezpieczenia w przyszłości.

Ponadto ubezpieczyciel może odmówić wypłaty w razie wypadku, co może kosztować kierowcę setki funtów.

Ankieta przeprowadzona wśród 1000 rodziców młodych kierowców w wieku 17-25 lat, którzy niedawno dostali prawo jazdy, wykazała, że 16% osób minęło się z prawdą w swoim ubezpieczeniu, a 38% rozważa taką opcję.

Rzecznik serwisu comparethemarket.com powiedział: „wszystko sprowadza się do tego, że „car insurance fronting” będzie z punktu widzenia prawnego oszustwem. „

Jeśli np. Rodzice twierdzą, że są głównym kierowcą samochodu ich dziecka, którego w rzeczywistości nigdy nie zamierzają używać, to byłoby to celowe wprowadzenie w błąd ubezpieczyciela, co z kolei jest oszustwem. „Ubezpieczyciel może również anulować polisę, stwierdzając jej nieważność – co oznaczałoby, że kierowca (kierowcy) nie ma ubezpieczenia, a to może skutkować punktami karnymi lub zabraniem prawa jazdy.

„Również składki ubezpieczeniowe mogą być wyższe w najbliższej przyszłości.

Według badań Gocompare dla 53% rodziców ubezpieczenie ich dziecka jako kierowcy jest ich drugim największym zmartwieniem, zaraz po zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.

Istnieją jednak środki prawne, które rodzice mogą podjąć, aby potencjalnie zmniejszyć składkę ubezpieczeniową dla dzieci.

Typowe wskazówki, takie jak przemyślany zakup samochodu i unikanie upiornych, samochodów z nadwoziem typu hatchback oraz samochodów z dużymi silnikami, mogą pomóc zmniejszyć całkowity koszt ubezpieczenia.

Dodanie zarejestrowanego kierowcy do polisy może również obniżyć koszty. Na przykład dodanie 50-letniego księgowego, który nie miał wcześniej żadnych wykroczeń lub wyroków skazujących na polisę 17-letniego kierowcy, może obniżyć całkowity koszt ubezpieczenia z £187,83 do £1,308 (informacje zebrane od studenta mieszkającego w domu w Cardiff, jeżdżącego Corsą Vauxhall-rocznik 2008).

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów obcięcia kosztów składek jest wybór tzw. polisy telematycznej (czarna skrzynka). Ubezpieczyciele montują urządzenie GPS w samochodzie, które następnie wysyła do nich informacje dotyczące zachowania kierowcy na drodze.

iektóre systemy telematyczne mogą nagradzać kierowców niższymi składkami i pomóc im w zebraniu rabatów za jazdę bez wykroczeń, zapewniając, że są kompetentnymi kierowcami.

To jeszcze nie koniec. Osoba, która twierdziła, że ​​jest głównym kierowcą na ubezpieczeniu, a nim nie jest, może już nie długo oczekiwać wezwania do sądu i skazania za oszustwo.

Katarzyna Cz.

photo/mpjsgrill

9 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK