Kary pieniężne dla księgowych za złe doradzanie

Wielka Brytania

Finanse

Będą zmiany

Planowane zmiany dla księgowych- będą płacić surowe kary za złe doradzanie – czyli za doradzanie unikania podatków przez klientów.

Księgowi i doradcy, którzy pomagają ludziom naginać zasady w celu uzyskania korzyści w niezapłaconym podatku będą podlegać surowszym karą .

To nowy pomysł urzędników Skarbu państwa.

 

Grzywna będzie duża bo aż do 100% od podatku.

Obecnie księgowi lub doradcy finansowi ponoszą niewielkie ryzyko w związku z doradzeniem jak unikać podatku lub Vatu a klient jeśli został wprowadzony w błąd lub urząd skarbowy może jedynie w sądzie domagać się ukarania księgowego.

 Przepisy zawarte w dokumencie konsultacyjnym sprawiają  że łatwiejsze będzie egzekwowania kar.

Unikanie podatków to przestępstwo, niestety unikaniu pomagają księgowi dlatego też to oni będą ponosić karę. Jeśli Urząd Skarbowy udowodni unikanie płacenia podatków przez księgowego , księgowy dostanie karę.

Do tej pory księgowi i doradcy księgowi byli w tle a karę ponosiły właściele firm .

Rząd chce w ten sposób zatrzymać szerzący się unikanie płacenie podatków i karać księgowych za doradztwo.

Pani Premier Theresa May  w lipcu powiedziała że rozwiąże problem unikania płacenia podatków i jednym z nich jest kara grzywny dla księgowych sięgająca do 100% podatku. Jak dodała pani Premier podatek jest ceną jaką płacimy za życie w cywilizowanym społeczeństwie.

Richard Murphy, biegły rewident i akademickiego na City University, powiedział BBC, że jest mało prawdopodobne, że sprawy przyjdzie do sądu, ale groźba grzywny będzie działać jako „niesamowite odstraszający” do doradcy, który będzie im zapobiegać oferujących doradztwo w zakresie unikania opodatkowania ,

System podatkowy traci około £ 10 mld rocznie w wyniku unikania opodatkowania:

Richard Murphy, a chartered accountant and academic at City University, told the BBC it was unlikely that cases would come to court, but that the threat of fines would act as an „amazing deterrent” to advisers which would prevent them offering advice on tax avoidance.

Konrad W

17 sierpnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK