Kary 160 funtów za leczenie zebów przez NHS lub windykator

Kary 160 funtow za leczenie zębów przez NHS lub windykator.

 

Pani Magdalena kwalifikowała się do bezpłatnego leczenia – ale jej rodzina musiała zapłacić opłatę  w wysokości 160 funtów po tym, jak poszła na wizytę u dentysty do NHS.

Była to jedna z 1,7 miliona kar pieniężnych za leczenie stomatologiczne  w Anglii o która zostalo kwestionowana jak podaje dochodzenie Krajowego Urzędu Kontroli.

Byli to ludzie niesłusznie oskarżeni o nieuczciwe ubieganie się o bezpłatne leczenie.

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne stwierdziło, że „nie ma usprawiedliwienia” dla tak wielu „niewinnych ludzi”, by stawić czoła takim zagrożeniom.

Krajowy Urząd Kontroli zbadał obawy dotyczące niesłusznego karania osób za ubieganie się o bezpłatne leczenie, w szczególności w związku z wizytami u dentysty, gdy naprawdę.

 

 

Publiczny organ nadzorujący wydatki, badając kary w NHS stwierdził, że 30% nałożonych grzywien było nałożonych zle.

Stomatolodzy twierdzą, że obawiają się grzywien odstraszających biedniejszych pacjentów
Dentyści ostrzegają, że często są to osoby bezbronne, takie jak osoby z trudnościami w uczeniu się i niepełnosprawne, osoby o niskich dochodach lub opiekunowie przyprowadzający krewnych.

„To nie jest system, który działa tak, jak powinien” – powiedział Meg Hillier, który przewodniczy Komitetowi Rachunków Publicznych.

Charlotte Waite z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego powiedziała: „Anglia ma system oparty na domniemaniu winy, które oferuje niewiele znaków drogowych, i zostawiło bezbronnych pacjentów ściganych przez firmy windykacyjne”.

BDA ostrzega, że ​​wiele osób zagrożonych grzywną opłaty zapłaci, a nie je zakwestionuje, nawet jeśli przysługuje im bezpłatna opieka.

Stwierdzono, że wiele niewłaściwych kar było wynikiem nieporozumień podczas wypełniania formularzy.

Organizacja dentystów stwierdziła, że ​​strach przed karami zatrzymał biednych ludzi idących do dentysty – odwiedziny pacjentów o niskich dochodach spadły o prawie jedną czwartą.

Inna pacjentka mówie – kiedy zadzwoniłam pod numer podany w liście i wyjaśniłem sytuację, właśnie powiedzieli:„ Nie, nie – jesteś winien te pieniądze. Podaj numer kartę kredytową ”- mówi Trisha Costello.

Krajowe Biuro Kontroli podnosi również pytanie, ile pieniędzy w systemie karania wraca do NHS.

Analiza z lat 2018-19 wykazała, że ​​wydano około 199 milionów funtów grzywny – ale do tej pory wypłacono tylko 33 miliony funtów.

Firma outsourcingowa Capita została wykorzystana do niektórych czynności związanych z nakładaniem grzywien i windykacją na zabiegi stomatologiczne. Krajowe Biuro Kontroli stwierdziło, że Capita utrzymuje 100% grzywien i dopłat – przy czym NHS otrzymuje wartość leczenia.

Jeśli kary nie zostaną zapłacone, inna firma z grupy Capita jest wykorzystywana jako windykator, utrzymując prawie połowę odzyskanych pieniędzy.

To informacja dla osób które chcą iść leczyć zęby za darmo  do NHS.

Konrad W

 

14 maja 2019