Benefit fraud, kamery i detektywi w szpiegowaniu Polaków na wyspach

Wielka Brytania

Kontrole Europejczyków

Benefit fraud czyli defraudacja zasiłków socjalnych.

Państwo szpieguje Polaków używając ukrytych kamer i podstawionych osób.

Na początku podamy państwu kiedy popełniasz defraudacje tzn. jeśli:

 • Zamierzenie nie zgłaszasz zmian, które masz obawiazek zgłosić
 • Jesteś nie do końca szczery w wyniku czego otrzymujesz pomoc finansowa

Co się dzieje jeśli jesteś podejrzany o defraudacje?

Kontaktuje się z Toba DWP, HMRC, Urząd Miasta bądź Veterans Agency.

Może odwiedzić Cie Fraud Investigation Officers (FIOs) lub możesz byc poproszony o przyjcie do najbliższego ośrodka.

Nie maja obowiązku mówić Ci o co chodzi i możesz wziąć ze sobą tłumacza.

Banefity mogą być wstrzymane na czas śledztwa, będziesz poinformowany o tym pisemnie.

FIOs zadecydują o Twojej sprawie i dalszym losie oraz ewentualnych karach.

Co sie dzieje po zakonczeniu śledztwa?

Jeśli sa dowody na popełnienie defraudacji, maja prawo:

 • Skierować sprawę do sadu
 • Ukarać Cie grzywna zamiast odesłania sprawy do sadu (350-5000)
 • Wstrzymać wypłacanie benefitow
 • Nakazać zwrot wszystkich nielegalnie zabranych pieniedzy

Utrata benefitow po udowodnieniu przestępstwa

Twoje benefity mogą być wstrzymane na okres trzech lat.

Te benefity moga Ci zabrać jesli udowodnia nieuczciwość:

 • Carer’s Allowance
 • Employment and Support Allowance
 • Incapacity Benefit
 • Income Support
 • Industrial Death Benefit
 • Industrial Injuries Disablement Benefit
 • Industrial Injuries Reduced Earnings Allowance
 • Industrial Injuries Retirement Allowance
 • Industrial Injuries Unemployability Supplement
 • Jobseeker’s Allowance
 • Severe Disablement Allowance
 • Housing/Council Tax Benefit
 • Pension Credit
 • Universal Credit
 • War Disablement Pension
 • War Widow’s Pension 

 • War Pension Unemployability Supplement 

 • War Pension Allowance for Lower Standard of Occupation 

 • Widowed Mother’s/Parent’s Allowance
 • Widow’s Pension/Bereavement Allowance
 • Working Tax Credit

Ostatnio pisaliśmy o kontrolach Polaków pobierających Tax Credit, natomiast w tym momencie mamy już sprawy ludzi, którzy okazali sie nieuczciwi (świadomie bądź nieświadomie).

Niestety nieznajomość języka czy obowiązujących przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania.

Przykład 1. ( imiona i nazwy miast zostały zmienione )

Bartek i Beata  mieli dwójkę dzieci i byli po ślubie.Beata nie pracowała, zajmowała się domem. Bartek pracował na cały etat i zarabiał nie najgorzej. Na tyle dobrze, ze benefity przysługiwały by im w bardzo małym stopniu. Postanowili, ze wynajmą drugi dom i ogłoszą oficjalna separacje.

Przez dwa lata sie udawało. Beata pobierała pełne świadczenia socjalne, natomiast Bartek wynajmował dom na pokoje w którym ‘’niby mieszkał’’. Oczywiście trzymał tam swoje rzeczy, ale większość czasu spędzał z rodzina. Niestety bajka sie skończyła. Pewnego dnia Bartek wraz z żoną zostali wezwani na spotkanie do lokalnego job centre. Stanęli wokół komisji ktora nagrywała spotkanie i przestawiła dowody iż tak na prawdę nie są w seperacji, pobierają nielegalne benefity oraz dorabiają na wynajmu pokoi. Okazało się iż w Vanie który stał po drugiej stronie ulicy były zainstalowane kamery które nagrywały dom Bartka od miesiąca.

Rodzina musi oddać pieniądze z benefitów, czekają na karę oraz sprawę w sądzie za kłamstwo oraz wyłudzenie benefitów, Bartek cały się trzęsie gdyż nie wiadomo czy trafi do wiezienia.

 

Przykład 2.

Pan Marcin chciał dorobić sobie na bezrobociu bo to tylko £142 co dwa tygodnie.

Dlatego tez latał do Polski często i kupował tam tanie papierosy, które sprzedawał potem w UK. Podczas któregoś razu złapano go z niedozwolona ilością papierosów i nie tylko dostał kare, ale i wezwano go do lokalnego Job Centre. Okazało się, ze podczas jego pobytu za granica nie przysługiwał mu zasiłek dla bezrobotnych, a mało tego uznano, ze pieniądze za sprzedaż papierosów to dodatkowy dochód którego nie zgłosił, ponadto to przemyt.Na spotkaniu pokazano mu film z granicy jak wylatuje z Wielkiej Brytanii.

Pan Marcin musi oddać pieniądze z zasiłku dla bezrobotnych oraz został mu natychmiast wstrzymany zasiłek dla bezrobotnego. Sprawa jest w toku gdyż jeśli nie masz pracy i pieniędzy możesz zostać deportowany.

Przykład 3.

Magdalena, samotna matka dwójki dzieci, która spędza swoj wolny czas ‘’na facebooku’’ doświadczyła przykrej niespodzianki właśnie przez swoj ulubiony portal. Otóż, rodzina była skierowana do opieki społecznej ze względu na sytuacje ex-partnerem Magdaleny. Były partner był agresywny, miał problem z nadużywaniem alkoholu i zdarzało się ze bil Madgalene, nie zważając, że patrzyły na to dzieci. Po któreś z kolei interwencji policji, Michał (ex-partner) został zatrzymany i dostał zakaz spotykania sie z byłą partnerka oraz dziećmi.Mógł jedynie poprosić o wizyty kontrolowane przy pracowniku socjalnym.

Magdalena i Michał często się godzili i kłócili, i nie inaczej było i tym razem. Mimo zakazu zbliżania się do domu, Michał, który pogodził się z Magdalena, wrócił mieszkać do domu jak gdyby nigdy nic. Podczas urodzin Magdaleny zaprosili gości, pili alkohol, robili zdjęcia z imprezy i wrzucali na Facebook. Pech chciał, ze pracownik socjalny, który został przypisany rodzinie miał prawo (i z niego skorzystał), kontrolować rodzinę sposób jaki mu się podoba.

Niestety pracownicy socjalni maja za zadanie zebranie jak największej ilości informacji o zagrożonych rodzinach. Nie lamia prawa śledząc konta na portalach społecznościowych, zwłaszcza kiedy publikowane przez nas zdjęcia są dostępne na forum. Pracownik socjalny, w trosce o los dzieci skierował sprawę do sadu o  przeniesienie dzieci do rodziny zastępczej. Sprawa jest w toku rodzina i dużo na to wskazuję straci swoje dzieci.

Przykład 4.

Martin ze Słowacji przyjechał do UK zaraz po wejściu Słowacji do EU. Na początku zarabiał świetnie jako kierowca ciężarówki i postanowił, ze wezmie kredyt na dom w Hiszpanii. Spłacił kredyt po kilku latach, a dom miał być inwestycja na stare lata.Teraz, kiedy nie mógł w nim mieszkać, po prostu wynajmował go w okresie wakacyjnym. Miedzy czasie Martin zmienił prace na mniej płatną i zaczął mu przysługiwać Working i Child Tax Credit. Jednak pieniedzy z wynajmu domu w Hiszpanii, nie zgłosił jako dodatkowego dochodu, a to kilka tysięcy funtów.

Jakimś cudem Urząd Skarbowy dowiedział się o inwestycji Martina i teraz dostał On  £2500 kary plus musi oddawać wszystkie pieniądze, które niesłusznie pobierał. Wiele osób uważa że Urząd Skarbowy gromadzi dane i kontroluje wszystkich za pomocą systemów komputerowych tylko w danym kraju zamieszkania, niestety w całej Europie.

polaku

We’re pinpointing benefit cheats. Most claimants are honest but benefit cheats still cost the country millions of pounds. To make sure money is going where it’s needed most, we’re: working closely with fraud task forces, HMRC and local authorities using hidden cameras and undercover surveillance cross checking with banks and credit reference agencies

If your circumstances change- You might be committing benefit fraud if you forget to tell us about a change in circumstances.You can also call 0345 608 8545 or textphone 0345 608 8551. If you suspect a benefit cheat – You can report a suspected benefit cheat anonymously online – or call 0800 854 440.

UWAGA:

Jeśli jesteś podejrzany o przestępstwo jakim jest defraudacja, a nic nie zrobiłeś lub jest to wynik pomyłki, zwykle masz jakiś czas na odwołanie i przedstawienie swojej wersji zdarzeń i okazanie dowodów. Do momentu przedstawienia dowodów, ze jest inaczej, jesteś podejrzany o przestępstwo. Jeśli nie odwołasz się w wyznaczonym czasie, bądź nie przedstawisz odpowiednich dowodów musisz liczyć się z tym, ze poniesiesz konsekwencje.

Anonimowość gwarantowana  www.polishcommunityuk.org

07732949906 tel. 01513453229  lub email  info@polishcommunityuk.org

Przedstawione przykłady są prawdziwymi historiami które mają miejsce w całej Wielkiej Brytanii , imiona zostały zmienione.

17 czerwca 2016