Kamery na salach sądowych w Anglii, wskazówka dla Ziobro jak wyleczyć Polskie Sądy

Kamery na salach sądowych w Anglii, wskazówka dla Ziobro jak wyleczyć Polskie Sądy

 

Jak wyleczyć Polskie Sądy gdzie wyroki padają po znajomościach politycznych a nie według kodeksu prawnego. Jest na to sposób bardzo prosty.

Wielka Brytania słynie z niezawisłości sądów.
Aby zostać Sędzią nie możesz należeć do żadnej partii a selekcja jest bardzo ostra – pytaliśmy o to Polaka który mieszka na wyspach od 50 lat. 

Aby jednak jeszcze bardziej zagwarantować społeczeństwu przezroczystość Sądów, Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza na salę rozpraw kamery.

Obecnie kamery będą transmitować z 5 najważniejszych Sądów rozprawy, które będą widoczne tylko na monitorach w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Po roku testów kamery mają być też w innych Sądach a później na kanale telewizyjnym ludzie będą mogli zobaczyć co dzieje się w Sądach oczywiście nie będzie spraw cywilnych ale sprawy kryminalne. Program zaczyna działać w takich miastach jak Londyn, Manchester i Cardiff

 

O co więc chodzi z tymi kamerami, po co ta reforma ?

Jest to reforma która ma pokazać i kontrolować jeszcze bardziej przejrzystość i zasady otwartej sprawiedliwości. Obecnie rozprawy sądowe opisywane są tylko przez dziennikarzy, niekoniecznie obiektywnie.

Obecnie na terenie Wielkiej Brytanii niektóre już sprawy cywilne odwoławcze w Sąd Najwyższy już filmowane.

Podoba się już pomysł stacjom BBC, Sky News, ITN które już współpracują z Ministerstwem Sprawiedliwości aby prowadzić transmisję.Kamery mają pokazywać sędziego, oskarżonego oraz adwokatów, ich cel to kontrola Sędziów jak prowadzą sprawy.

Oprócz zainstalowanych kamer na sali sądowej, będą też specjalne mikrofony przy stole sędziego, oskarżonego oraz w innych miejscach aby głos był wyraźny dla wszystkich.

Wniosek:

A może to podpowiedz do Ministra Ziobry aby naprawić Polskie Sądy w których zasiadają ludzie z pokolenia na pokolenie więc kontrola ich pracy byłaby bardzo dobra. Trzeba pamiętać że to Sędziowie pracuje dla mieszkańców którzy składają się na ich wynagrodzenia.

Może czas aby kamery transmitowały ważniejsze rozprawy do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby ktoś kontrolował co dzieję się w tych postkomunistycznych jeszcze salach sądowych..

Sprawę powinien podchwycić takżę Jacek Kurski szef Polskiej TVP, byłaby to niesamowita sprawa dla Polaków którzy są zdegustowani pracami sędziów tym bardziej Sędziów Sądów Drugiej Instancji i Sądu Najwyższego. Zwiększyłoby to też oglądalność Polskiej Stacji której Polacy płacą abonament.

Konrad W

photo/mirror

5 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK