Już 2400 osób zmarło przez transfuzję zakażonej krwi w UK

Już 2400 osób zmarło przez transfuzję zakażonej krwi w UK

 

Co najmniej już 2400 osób zmarło w Wielkiej Brytanii po otrzymaniu produktów krwiopochodnych zza oceanu, które były zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C i HIV.

Jennifer Hutchinson nabawiła się zapalenia wątroby typu C po otrzymaniu skażonej krwi i plazmy po operacji. Przez ponad 20 lat nie wiedziała, że ​​ma wirusa do zachorowania podczas wakacji w 2005 roku z mężem Normanem.

Od tego czasu jej mąż jest jej pełnoetatowym opiekunem. Pan Hutchinson powiedział: „Odkrycie Jennifer było przerażające, a plany, które mieliśmy na emeryturę, musiały zostać zmienione.Jennifer zależy ode mnie nie tylko praktycznie, ale także finansowo – i nie byłaby w stanie żyć beze mnie.Mieliśmy szczęście w tym sensie, że jesteśmy na emeryturze – są ludzie, którzy nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego, a nawet ubezpieczenia wakacyjnego przez zakażenie – dodaje.

NHS Wales chce zwiększyć płatności dla ludzi zakażonych.

W przypadku współzakażonych osób z zapaleniem wątroby typu C chce aby ich płatności wzrosły, jeśli są na etapie 2, co oznacza, że ​​mają już marskość wątroby, ich płatność musi wzrosnąć z 17 500 GBP rocznie do 27 000 GBP .

NHS Wales prosi także walijskich ministrów o zwiększenie płatności na rzecz osób zarażonych HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C z 21 500 £ do 34 500 £.

Wezwania większych pieniędzy do opieki zostały również powtórzone przez ofiary skażonej krwi i ich rodzin.

Rzecznik rządu Walii powiedział: „Jesteśmy świadomi ustaleń w innych krajach i będziemy nadal ściśle współpracować z NHS Wales i innymi, aby rozwinąć nasze wsparcie dla osób dotkniętych w Walii.”

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

wirus, który głównie atakuje wątrobę, ludzie mogą dostać gdy wejdą w kontakt z krwią zakażonej osoby
wirus może być przenoszony drogą płciową, chociaż ryzyko uważa się za „niskie”
objawy obejmują zmęczenie, utratę apetytu i bóle brzucha
– 
ludzie mogą przejść wiele lat, nie zdając sobie sprawy, że są zarażeni
Nieleczony wirus zapalenia wątroby typu C może spowodować poważne uszkodzenie wątroby

HIV – wirusa, który osłabia zdolność do zwalczania codziennych infekcji i chorób
– 
może być przenoszony drogą płciową, a także poprzez krew i mleko z piersi

Znaczna część krwi która została użyta na terenie Wielkiej Brytanii głownie w Walii pochodziła od dawców, takich jak więźniowie w Stanach Zjednoczonych, którzy sprzedali swoją krew.

Konrad W

 

26 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Walia