Jutro Tusk przemówi o 6.50 rano, duża zmiana kursu funta.

Jutro Tusk przemówi o 6.50 rano, duża zmiana kursu funta.

 

W piątek o godzinę -uwaga – 6.50 rano Donald Tusk złoży oświadczenie na temat umowy Brexitu pomiędzy Wielką Brytanią oraz Unią Europejską

Wcześniej  UE zażądała od Wielkiej Brytanii projektu umowy w niedzielę, jeśli ma być nadzieja na rozmowy handlowe podczas przyszłotygodniowego szczytu UE w Brukseli.

Ciekawy termin jutrzejszego komunikatu pokazuje że na stole może znaleźć się układ, a oświadczenie z samego rana dałoby przywódcom w całej Europie cały dzień pracy, by pogodzić się z tym, co ma powiedzieć Tusk.

Jego wypowiedź, krótko przed otwarciem rynków giełd !!!, sugeruje, że przemówienie Tuska może mieć konsekwencje finansowe na kurs funta.

Redaktorka polityczna BBC Laura Kuenssberg powiedziała: „Oświadczenie Tuska tuż przed jutrzejszym otwarciem rynków … sugeruje, że może to mieć duże implikacje finansowe”
Następnie Donald Tusk wyjedzie z wizytą na Węgry po przedstawieniu oświadczenia w piątek.

Tymczasem irlandzki urzędnik powiedział w związku z organizacją British Ireland Irish Chamber of Commerce w Brukseli, że negocjacje są „bardzo szybkie”, a umowa może zostać uzgodniona w ciągu kilku godzin.
„Myślę, że zamierzamy pracować w ciągu najbliższych kilku godzin z rządem Wielkiej Brytanii, aby to zakończyć. Mówię godzinami, ponieważ myślę, że jesteśmy bardzo blisko.”

Dlaczego takie przyspieszenie ?

W Wielkiej Brytanii Theresa May wciąż próbuje wynegocjować impas po tym, jak Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) zniszczyła poniedziałkową złożoną ofertę przez Premier May w Brukseli dotyczącą obaw o status Irlandii Północnej po Brexicie.

Partia stwierdziła, że ​​propozycje, które miały na celu uniknięcie „twardej granicy” poprzez dostosowanie przepisów po obu stronach granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, były nie do przyjęcia. Dublin nalega, aby nie zgodziła się na żadną umowę, która zawiera twardą granicę. Dyplomaci z UE27 mają się spotkać w piątek w nadziei, że do tego czasu dojdzie do porozumienia.

Pani May również boryka się z presją ze strony różnych grup w Westminsterze, ponieważ impas przy Brexit pogłębia podziały wewnątrz Rządu. 

Partia Pracy w tym tygodniu naznaczyła rządowy występ w Brukseli „wstydem” i „marnotrawstwem”, podczas gdy starsi opozycyjni torysi z Brexit nie są zadowoleni z idei, że cała Wielka Brytania podpisuje się pod każdym „regulacyjnym wyrównaniem” z resztą UE, ponieważ uważają, że pokona on punkt Brexitu czyli niezależność.

Poseł Bernard Jenkin popierający Brexit, ostrzegł Izbę Gmin, że niemożliwe będzie zawarcie transakcji handlowych z innymi narodami, jeśli Wielka Brytania „pozostanie przykuta przepisami UE po tym, jak opuścimy UE”.

Czy kurs funta spadnie czy wzrośnie, cóż pomyśl sam są dwie opcje albo umowa albo brak umowy , jednak UE zależy na umowie gdyż chce 40 mld od Londynu.

Konrad W

7 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka