Juncker blokował ograniczenia unikania podatków. Morawiecki, prowokacja

Jean-Claude Juncker zablokował ograniczenia UE w zakresie unikania podatków, mówią dokumenty.

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w swojej poprzedniej roli premiera Luksemburga, przez lata potajemnie blokował starania UE na rzecz walki z unikaniem podatków przez wielonarodowe korporacje, jak pokazują ujawnione dokumenty.

Lata poufnych niemieckich dokumentów dyplomatycznych dostarczają szczerego opisu manewrów luksemburskich w jednej z najbardziej tajnych komisji w Brukseli.

Grupa kodeksu postępowania w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej została utworzona prawie 19 lat temu, aby zapobiec sytuacji, w której państwa członkowskie są zwalczane przez coraz silniejsze korporacje międzynarodowe, chętne do przenoszenia zysków przez granice i unikania podatków.

Do tej pory niewiele wiadomo o działaniach komisji, która spotyka się od 1998 r., po tym, jak państwa członkowskie uzgodniły kodeks postępowania w zakresie polityki podatkowej i zobowiązały się nie angażować ze sobą w „szkodliwą konkurencję”.

Jednak dokumenty, które ujrzały światło dzienne pokazują, jak niewielka garstka krajów wykorzystała swoje miejsca w komisji, aby udaremnić skoordynowane działania UE i chronić własne systemy podatkowe.

Wysiłki podejmowane przez większość państw członkowskich w celu ograniczenia agresywnego planowania podatkowego i ograniczenia grabieżczych polityk podatkowych były regularnie opóźniane, osłabiane lub zakłócane działaniami kilku najmniejszych członków UE, często na czele z Luksemburgiem.

Upublicznione dokumenty, udostępniane gazecie The Guardian i Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych przez niemiecką grupę radiową NDR, są bardzo kłopotliwe dla Junckera, który był premierem Luksemburga od 1995 r. do końca 2013 r. W tym okresie działał również jako minister skarbu i finansów, interesujący się polityką podatkową.

Wśród propozycji popieranych przez komisję kodeksu postępowania, ale odrzucanych przez Luksemburg za Rządów Junkera były:

– Plany dla organów podatkowych w każdym państwie członkowskim do poddania ich transakcji z wielonarodowymi firmami przeglądowi wzajemnemu.

-Dochodzenie w sprawie transgranicznych strategii unikania podatków, znane jako „rozbieżności hybrydowe”, często stosowane przez firmy wielonarodowe w celu wywoływania sztucznych oszczędności podatkowych.

– Lepsza wymiana informacji między państwami członkowskimi w zakresie umów podatkowych przyznawanych prywatnym firmom wielonarodowym.

Niektórzy eksperci podatkowi, z którymi skontaktował się Guardian, potwierdzili, że Luksemburg zaczął odchodzić od pewnych agresywnych polityk podatkowych pod rządami obecnego premiera, Xaviera Bettela.

 Jednak upublicznione dokumenty sugerują, że kraj pozostał odporny na inne zmiany. W 2016 r. ostro przeciwstawiał się wysiłkom wspieranym przez wiele krajów w celu wzmocnienia i rozszerzenia prac komisji kodeksu postępowania. Luksemburg w szczególności sprzeciwił się złagodzeniu własnych zasad komisji w zakresie podejmowania decyzji, twierdząc, że nie było potrzeby rezygnacji z wymogu jednomyślności. Francja, Niemcy i Szwecja argumentowały bezskutecznie, że usunięcie jednomyślności stało się podstawą skuteczności komisji. Luksemburg był również przeciwny planom, aby precyzyjniej zidentyfikować państwa członkowskie, które stanęły na drodze reform. 

The Guardian skontaktował się z biurem Junckera w celu uzyskania komentarza. Rzecznik powiedział, że Komisja Europejska nie powinna odpowiadać na pytania dotyczące stanowisk negocjacyjnych, jakie Luksemburg podjął, ani na temat polityki podatkowej kraju w przeszłości. . Choć nie jest nielegalny, przyznał, że system podatkowy Luksemburga „nie zawsze był zgodny z uczciwością fiskalną” i mógł naruszyć „normy etyczne i moralne”.

W toku dochodzeń bada się, czy umowy były tak hojne, że stanowiły nielegalną pomoc państwa z Luksemburga Junckera.

Morawiecki Premier PIS były doradcta Tuska ściga Polskie BIEDNE MAŁE Firmy  do płacenia podatków a Wielkie Koncerny uciekaja do rajów podatkowych i są wspierane przez osoby, które teraz zarządzają Unią Europejską. Oto nowa broń skarbówki Morawieckiego – prowokacja. UE to jeden wielki „wyzysk ” biednego przez bogatych.

Konrad

 

31 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat