Johnson; Brexit to Global Britain i wzmocnienie roli Brytanii w świecie

Johnson; Brexit to Global Britain i wzmocnienie roli Brytanii w świecie

 

 

Premier Wielkiej Brytanii udaje się do Nowego Jorku, gdzie przewodniczy delegacji Wielkiej Brytanii na doroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Rząd robi postępy w negocjacjach w sprawie Brexitu, a przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził wyraźnie: „Myślę, że możemy dojść do porozumienia”.

Tymczasem Liz Truss, Sekretarz Handlowy, była w Tokio, torując drogę do umowy o wolnym handlu z Japonią i całym regionem Azji i Pacyfiku.

Chcemy być dobrymi europejskimi sąsiadami i kibicować globalnym wolnym handlarzom. Ale globalna Wielka Brytania to coś więcej niż Brexit, a nawet wolny handel, choć są ważne. Pod przewodnictwem Borisa Johnsona zamierzamy wzmocnić rolę Wielkiej Brytanii w świecie jako dobrego globalnego obywatela – a ONZ to świetne miejsce na start.

W przyszłym roku będziemy gościć szczyt ONZ w sprawie zmian klimatu, gromadząc świat w Glasgow, aby zademonstrować nasze przywództwo w dziedzinie zmian klimatu. Mamy imponującą historię do opowiedzenia. W końcu Wielka Brytania była pierwszym krajem, który wprowadził ustawodawstwo, które położyło kres naszemu wkładowi w globalne ocieplenie, aby pozostawić środowisko w lepszym stanie dla następnego pokolenia. A nasze innowacyjne podejście do ekologicznych technologii, takich jak pojazdy elektryczne i energia odnawialna, pomoże przodować. Chcemy wnieść to doświadczenie do naszych międzynarodowych partnerów – od Brazylii po Indonezję – ponieważ wiemy, że jest to globalne wyzwanie wymagające działań międzynarodowych.

W Nowym Jorku Johson będzie rozmawiać z prawnikiem ds. Praw człowieka i specjalnym wysłannikiem Wielkiej Brytanii, Amalem Clooneyem, o nowej koalicji na rzecz wolności mediów, którą założyliśmy z Kanadą. Podpisano pierwsze umwy przed uciskanymi dziennikarzami na całym świecie.

Amal Clooney zwołuje panel ekspertów prawnych wysokiego szczebla, aby doradzić krajom, jak wzmocnić ochronę prawną dziennikarzy. Ten międzynarodowy zespół przekształci te wzniosłe ideały w przepisy krajowe, które ochronią dziennikarzy w terenie.

A kiedy dziennikarze zostaną napadnięci, będziemy tam, aby ich bronić – z Globalnym Funduszem Obrony Mediów wspieranym przez 3 miliony funtów brytyjskich funduszy. Współpracując z Unesco, fundusz będzie szkolił dziennikarzy, zapewnił im bezpieczeństwo i zapewnił pomoc prawną w najbardziej niebezpiecznych miejscach, w których pracują dziennikarze.

Opuszczając UE, wzmocnimy również nasze przepisy dotyczące sankcji, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które popełniły poważne naruszenia praw człowieka, poprzez zakazanie im wjazdu do Wielkiej Brytanii i zamrażanie ich aktywów, takich jak konta bankowe. Zapewni to warstwę odpowiedzialności Wielkiej Brytanii wobec tych, którzy bezkarnie atakują dziennikarzy, demaskatorów i obrońców praw człowieka w ich własnych krajach.

Oprócz wspierania tych przyczyn Zgromadzenie Ogólne ONZ jest również okazją dla wspólnoty międzynarodowej, aby wspólnie bronić międzynarodowej praworządności, wzywając wszystkich jej członków do przestrzegania zasad.

 

Kiedy wyjdziemy z UE, na świecie będą ogromne możliwości. Wielka Brytania będzie siłą na dobre. Będziemy handlować bardziej liberalnie, w tym z najbiedniejszymi krajami powstrzymywanymi przez zachodni protekcjonizm. Poprowadzimy zmiany klimatu. Będziemy orędownikiem podstawowych wolności zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i twardym obrońcą międzynarodowego systemu opartego na regułach – najlepszym na świecie, jeśli chodzi o stawienie czoła wspólnym wyzwaniom.

Wychodzimy z UE już 31.10 .2019 roku i budujemy Global Britain – Borish Johnson.

Konrad W

 

22 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *