Jesteśmy przygotowani, że Brytania odwoła Brexit – Donald Tusk

Jesteśmy przygotowani na to, że Wielka Brytania odwoła Brexit – mówi Donald Tusk

 

UE jest gotowa, by Wielka Brytania odwołała Brexit, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.
Przemawiając w Brukseli po dniu zawirowań w Westminster w Londynie, Donald Tusk powiedział, że „nadal nie ma scenariusza Brexitu” i że UE będzie na to gotowa.

Pojawia się po tym, jak urzędnicy UE ostrzegli, że kontrowersyjna umowa zawarta przez Theresę May jest „najlepsza, co możemy zrobić”, biorąc pod uwagę czerwone linie premiera i zasady obowiązujące w bloku.

W maju przyznała, że ​​żaden Brexit nie byłby możliwy, gdyby jej układ został poddany pod głosowanie .

Przemawiając w dalszej części dnia, posunął się dalej, mówiąc dziennikarzom w Brukseli: „UE jest gotowa na ostateczną umowę z Wielką Brytanią w listopadzie.
„Jesteśmy również przygotowani na scenariusz bez umowy, ale oczywiście jesteśmy najlepiej przygotowani na scenariusz bez Brexitu”.
Przemawiając wcześnie rano wraz z głównym negocjatorem Michelem Barnierem, Tusk powiedział, że nie podzielał oceny May w maju dotyczącej perspektyw przyszłości Wielkiej Brytanii w ramach umowy. „Zrobiłem wczoraj dobrą notatkę z wypowiedzi premiera premiera” – powiedział.
„Oczywiście, nie podzielam entuzjazmu premiera do Brexitu jako takiego. Od samego początku nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że Brexit jest sytuacją, w której przegrywają, a nasze negocjacje dotyczą jedynie kontroli szkód.

Szereg ministrów zrezygnowało z gabinetu, a Tory Brexiteers, Labour i DUP wszyscy mówią, że zagłosują przeciwko niemu.

 

Perspektywa pozostania Wielkiej Brytanii jest jednak największą kartą atutową rządu, zachęcającą torysów do głosowania za planem, którego nie chcą. Pan Barnier bronił podstaw planu, stwierdzając: „To, co uzgodniliśmy na poziomie negocjatorów jest sprawiedliwy i wyważony, organizuje wycofanie w uporządkowany sposób, nie zapewnia twardej granicy na wyspie Irlandii i stanowi podstawę ambitnego nowego partnerstwa. „
Porozumienie skutecznie utrzymuje Wielką Brytanię powiązaną z regulacjami unijnymi poprzez klauzule „bez regresji” i „równych szans”, przyspiesza niektóre kontrole i kontrole na całym irlandzkim morzu i opiera się na założeniu unii celnej z blokiem .

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w czwartek w czasie lunchu, że umowa odzwierciedla fakt, że „każdy wynik będzie gorszy od pełnego członkostwa”.
Na kontynencie państwa członkowskie UE wyraziły również pewne obawy co do charakteru przyszłych relacji – ostrzegając, że może dać Wielkiej Brytanii przewagę konkurencyjną nad krajami na jednolitym rynku.
Francuski minister gospodarki, Bruno Le Maire, powiedział w czwartek, że jego kraj „będzie bardzo ostrożny, aby zapewnić, że porozumienie nie osłabi jednolitego rynku” przed podpisaniem umowy.

Komisja zamierza uzgodnić deklarację z deklaracją polityczną do wtorku. W ciągu 48 godzin państwa członkowskie będą miały czas na ocenę. „

Sir Keir Starmer, sekretarz ds. Pracy Brexit, powiedział również, że wyjście Wielkiej Brytanii może zostać zatrzymane.

Konrad W

 

16 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *