Jarosław Wrzesiński, gwałt na terenie katedry w Chelmsford

Jarosław Wrzesiński, gwałt na terenie katedry w Chelmsford 

 

Jarosław Wrzesiński skazany na 9 lat za gwałt na terenie katedry w Chelmsford

Polak, który zgwałcił pijaną młodą kobietę na terenie katedry w Chelmsford po skończeniu jego nocnej zmiany, został skazany na karę 9 lat pozbawienia wolności.

Ofiara przebywała nocą w barze Missoula w centrum miasta, zanim wyruszyła w drogę do High Street około 6 rano w niedzielę, 2 kwietnia.

Sąd w Chelmsford przedstawił w piątek (8 września) nagranie z kamer CCTV nagranie z ofiarą i 41-letnim Jarosławem Wrzesińskim chwilę przed tym jak ją zgwałcił.

Mężczyzna pochodzący z Polski, który słabo zna język angielski był wspomagany przez tłumacza podczas przesłuchania skazującego, kiedy otrzymał wyrok dziewięciu lat więzienia.

Wrzesiński, który pracował jako osoba sprzątająca dla kilku restauracji, właśnie zakończył nocną zmianę, kiedy zobaczył młodą kobietę wchodzącą do bram katedralnych.

Natychmiast zbliżył się do 20-latki, która miała na sobie spodnie i ją zgwałcił na terenie katedry. Kobieta doznała również kontuzji ramienia, żebra, kostki i klatki piersiowej.

Następnego dnia (poniedziałek, 3 kwietnia) aresztowano Wrzesińskiego po tym, jak policja rozpoznała go na nagraniach z kamer CCTV.

Stephen Rose z prokuratury powiedział: „Ofiara była bardzo upojona alkoholem do tego stopnia, że ​​nie mogła chodzić i nie mogła dobrze widzieć. Nie mogła ona zgodzić się na stosunek płciowy”.

„Gwałciciel po tym jak został aresztowany skłamał policji, mówiąc, że kobieta zgodziła się na stosunek”, dodał prokurator.

Rose stwierdził też, że wyrok dla polskiego obywatela powinien zostać zaliczony do kategorii przestępstw najwyższej kategorii ze względu na stopień narażenia kobiety i wyrządzone jej szkody.

Adwokat Polaka, mr Hingston podkreślił, iż opisał się on jako „całkowicie rozbity” po wysłuchaniu oświadczenia ofiary i dodał, że jego wyrok skazujący powinien zostać zmniejszone o co najmniej 25 procent. Ponadto dodał: „To jest jego pierwszy raz w więzieniu i nie mówi on po angielsku. Był on celem przemocy w więzieniu”.Niemniej, sędzia stwierdził: „Życie ofiary zmieniło się i zostało zrujnowane. Cierpi ona teraz”.

Sędzia zwrócił się również bezpośrednio do Polaka podkreślając, iż okłamał on policję i nie przyznał się wcześniej do winy. Dodał też, że zmniejszył jego wyrok o 25 procent. Wrzesiński nigdy nie był wcześniej skazany, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w rodzinnej Polsce.Jeśli nie zostanie on deportowany po wyjściu z więzienia, policja może mieć prawo do nałożenia nakazu w celu zapobiegania popełnianiu przestępstw seksualnych po zakończeniu wyroku pozwanego.

Polak został obciążony kosztami poniesionymi przez sąd.

Klaudia S.

 

8 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Crime