Jakub Zdunek kierowca ciężarówki aresztowany w Nottinghamshire.

Jakub Zdunek kierowca ciężarówki aresztowany w Nottinghamshire.

 

Polski kierowca ciężarówki, złapany z paralizatorem o mocy 8000 woltów na stacji obsługi pojazdów przy drodze M1, powiedział policji, że ma go „dla ochrony przed migrantami w Calais”

Jakub Zdunek, lat 28, został aresztowany po odkryciu broni na stacji obsługi pojazdów przy M1 w Trowell w Nottinghamshire.

Pojawiając się w sądzie koronnym w Nottingham, Zdunek przyznał się do posiadania broni i dostał dwa lata zwolnienia warunkowego.

Sędzia Stuart Rafferty QC powiedział:

„Niestety dla niego nasze prawo jest różne i bardziej rygorystyczne od praw innych państw. Rzecz jasna, nie powinien był przywozić paralizatora do tego kraju.

 

Początkowo Zdunkowi postawiono zarzut posiadania zakamuflowanej broni palnej – za co grozi pięć lat więzienia.

Jednakże zarzut został oddalony, gdy oskarżony nie przyznał się do winy. Oskarżyciel David Allan, powiedział, że policja przeprowadziła kontrole przy użyciu tachografu w ciężarówkach o 9.45 rano 21 września. „Zdunek powiedział, że miał urządzenie chroniące go przed imigrantami, gdy przejeżdżał przez Calais do Wielkiej Brytanii”, dodał.

Gdy oficer sprawdził skrytkę nad głową w kabinie, wyciągnął to, co początkowo wziął za latarkę. Ale kiedy ją włączył, poczuł lekki wstrząs elektryczny. Ekspert później stwierdził, że urządzenie ma moc 8000 woltów, co wystarcza do ogłuszenia i nie powoduje trwałego zranienia. Zdunek powiedział, że kupił paralizator za jedyne 5 funtów na straganie w Polsce. Nie wiedział, jakie jest prawo w Polsce czy Wielkiej Brytanii – powiedział Allan. Zdunek nie miał wcześniej wyroków skazujących w Wielkiej Brytanii.

Sędzia rozkazał zniszczyć broń.

Zdunek said that he bought the stun gun for just £5 from a market stall in Poland

Katarzyna Cz

17 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Birmingham