Jakie wizy dla brytyjczykow do Unii po Brexit

Wiza ETIAS: nowe przepisy, które mogłyby uniemożliwić Brytyjczykom przyjazd do Europy po Brexicie

 

Komisja Europejska zaproponowała nowy system wizowy wszystkim odwiedzającym Unię Europejską, nazwany ETIAS (European Travel Information and Authorisation System).

Proponowany przez UE nowy system wizowy, ETIAS, ma na celu reorganizację przyszłych podróży obywateli UK do Europy.

Brexit zostanie sfinalizowany do marca 2019 r. i mimo, że dokładny rezultat zostanie dopiero określony, plany podróży z pewnością będą musiały się zmienić.

Choć Brexit nie był powodem powstania nowej wizy, obywatele Wielkiej Brytanii będą podlegać regułom, kiedy tylko Wielka Brytania wyjdzie z UE.

Jeśli zostanie zatwierdzona, ETIAS będzie zawierała surowe ograniczenia, kto może i nie może wjechać do strefy Schengen.

Prawdopodobnie wiza europejska będzie wymagać podania informacji osobistych, bezpieczeństwa i kontroli zdrowia.

Komisja Europejska utrzymuje, że dokładne szczegóły jeszcze nie zostały sfinalizowane, ponieważ ETIAS nadal znajduje się na etapie wniosku.

„Ani ostateczna wersja, ani możliwe pytania nie zostały oficjalnie uzgodnione.

„Negocjacje w sprawie Brexit ciągle trwają, a tylko ostateczny wynik może potwierdzić, w jaki sposób obywatele Wielkiej Brytanii będą rozpatrywani. Dopóki Wielka Brytania jest częścią UE, obywatele brytyjscy nie będą ograniczeni przez ETIAS „.

Ale Komisja Europejska potwierdziła, że ​​system będzie podobny do systemów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Wymóg wizowy w Ameryce nosi nazwę ESTA i wymaga od podania wnioskodawcy obszernych informacji.

Jednym z pytań jest: „Czy byłeś kiedyś aresztowany lub skazany za przestępstwo, które spowodowało poważne szkody w mieniu lub poważną krzywdę dla innej osoby lub organu władzy rządowej?”

Nawet jeśli masz na koncie wyrok skazujący sprzed wielu lat, możesz łatwo zostać pozbawiony prawa wejścia do kraju.

Niektóre choroby mogą również uniemożliwić ci wejście do krajów europejskich po Brexicie, bazując na podobnych programach na całym świecie. Prawdopodobnie będziesz musiał dostarczyć informacji na temat stanu zdrowia, w szczególności chorób zakaźnych.

Inne informacje, które mają być dostarczone w ramach proponowanej wizy ETIAS obejmują wcześniejszą historię imigracji UE i dane biometryczne (wizerunek twarzy, zapis linii papilarnych palców, zapis obrazu tęczówki).

Komisja Europejska wyjaśniła, że ​​celem ETIAS jest „poprawa bezpieczeństwa obszaru Schengen, co przede wszystkim wymaga, aby podróżnicy bez wiz uzyskali pozwolenie na podróż i przeszli różne kontrole bezpieczeństwa przed przybyciem do UE”. Każda aplikacja zostanie porównana z danymi Europolu, innymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa, a także przetworzona manualnie.

Jeśli zostanie zatwierdzony, plan wizowy powinien wejść w życie w roku 2020.

Koszt wizy to 5 euro dla dorosłych, jej ważność to pięć lat lub do upływu ważności paszportu danej osoby. Wszyscy Brytyjczycy podróżujący do krajów członkowskich UE będą musieli uzyskać zgodę na wizę ETIAS przed wejściem, jeśli system zostanie uchwalony.

Katarzyna Cz.

 

9 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK