Jakie będą cła a jakich nie będzie . Brexit bez umowy.

Jakie będą cła a jakich nie będzie . Brexit bez umowy.

 

Większość towarów importowanych jest bezcłowych w ramach planu braku porozumienia czyli Breixtu bez umowy ale będą cła na określone produkty.

Rząd ogłosił, że większość importu do Wielkiej Brytanii nie przyciągałaby taryfy w przypadku Brexitu bez porozumienia.

W ramach programu tymczasowego 87% przywozu pod względem wartości kwalifikowałoby się do dostępu z zerową taryfą.

Obecnie 80% importu jest bezcłowych.

Taryfy zostałyby utrzymane w celu ochrony niektórych gałęzi przemysłu, w tym rolnictwa.

Ochrona cel objęłaby wołowina, jagnięcina, drób i niektóre produkty mleczne.

Taryfa jest podatkiem stosowanym do towarów będących przedmiotem handlu na rynkach międzynarodowych. W zdecydowanej większości przypadków taryfy są stosowane do towarów importowanych przez kraj, który je importuje. Mogą jednak obowiązywać taryfy na eksportowane towary.

Jak działałby nowy system?

Nowy system taryfowy oznaczałby przesunięcie na korzyść produktów z krajów spoza UE.

Oznaczałoby to, że 82% przywozu z UE byłoby bezcłowe, w porównaniu ze 100% obecnie.

92% procent importu z reszty świata nie zapłaciłoby cła granicznego, w porównaniu z 56%.

Zgodnie z planem przemysł samochodowy w Wielkiej Brytanii otrzyma pewną ochronę, a niektóre samochody importowane będą podlegać taryfom. Ale części samochodowe z UE byłyby wolne od ceł, co pomoże fabrykom samochodów w Wielkiej Brytanii.

Ponadto przemysł ceramiczny otrzymałby pewną ochronę przed tanim importem.

Organizacje branżowe i firmy wciąż zastanawiają się nad 1477-stronicowym dokumentem, który przedstawia nowy plan.

W imporcie samochodów z UE obowiązuje stawka 10%, co zwiększyłoby 1500 funtów na typowy samochód rodzinny. Volkswagen już powiedział, że koszt zostanie przeniesiony na kupującego. Części samochodowe, takie jak silniki, nie miałyby zastosowania nowego podatku, aby uniknąć zakłóceń w ruchu komponentów.

Rzecznik Forda UK ostrzegł, że taryfy „zadadzą druzgocący cios znacznej części złożonego i zintegrowanego przemysłu motoryzacyjnego i zaszkodzą konkurencyjności produkcji silników Forda w Wielkiej Brytanii”.

Podczas gdy niektóre taryfy chronią rolników produkujących mięso, inne sektory rolnictwa będą miały niskie stawki taryfowe lub nie będą ich wcale.

Przewodnicząca Krajowego Związku Rolników, Minette Batters, powiedziała, że ​​jaja, zboża, owoce i warzywa nie otrzymają żadnej ochrony w ramach planów.

W planach obecna stawka taryfowa na pomarańcze spadłaby z 16% do 0%, stawka dla cebuli spadła z 9,6% do 0%, a taryfa na telewizory importowane z 14% do 0%.

Stawki celne towarów obniżane są do zera
Produkt Aktualna stawka taryfowa Tymczasowa stawka taryfowa
Dżemy, galaretki i marmolady 24% do 0%
Pomarańcze 16% do 0%
Telewizory 14% do 0%
Cebula 9,6% do 0%
Łyżki 8,5% do 0%
Groszek 8%do  0%
Dywany 8% do 0%
Baterie 4,7% do 0%

Minister polityki handlowej George Hollingbery powiedział: „Naszym priorytetem jest zawarcie umowy z UE, ponieważ pozwoli to uniknąć zakłóceń w naszych globalnych stosunkach handlowych. Musimy jednak przygotować się na wszelkie ewentualności”. Powiedział: „To zrównoważone podejście pomoże wesprzeć brytyjskie miejsca pracy i uniknąć potencjalnych skoków cen, które najmocniej dotknęłyby najbiedniejsze gospodarstwa domowe”.

„Nowa taryfa wydaje się rozsądnym kompromisem między ochroną wrażliwych (i ważnych politycznie) sektorów a utrzymywaniem niskich cen dla konsumentów” – powiedział prof Alan Winters, dyrektor brytyjskiego obserwatorium polityki handlowej na uniwersytecie w Sussex.

„Dla producentów będzie ulga w niektórych sektorach, a dla innych paskudne niespodzianki” – powiedział.

Jak będzie działać irlandzki system graniczny?

Rząd ogłosił również, że nie wprowadzi żadnych nowych kontroli ani kontroli ani nie będzie wymagać zgłoszeń celnych dla prawie wszystkich towarów przewożonych przez granicę z Irlandii do Irlandii Północnej na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuści UE bez umowy.

Posunięcie, aby uniknąć tarcia na granicy lądowej Zjednoczonego Królestwa z UE, będzie tymczasowe, dopóki nie zostanie znalezione długie rozwiązanie.

Rząd powiedział, że taryfy będą płatne za towary przemieszczane z UE do reszty Zjednoczonego Królestwa przez Irlandię Północną. Podkreślił, że nie stworzy to granicy na morzu irlandzkim, ponieważ nie będzie kontroli towarów przewożonych między Irlandią Północną a Wielką Brytanią.

Co ciekawe przez Irlandię Północną jesli nie będzie kontroli towarów tTesco z Wielkiej brytanii będzie mogło przesłac swoje produkty z tanich krajów do Europy i sprzedać przez swoje sklepy ale także UE bedzie mogła sprzedac do UK , niestety produkty które kupi tesco w Bangaldeszu będa tanisze niż proukowane w Europie.

15 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit