Jaka granica z Irlandią, dokument Brexit w kwestii Irlandii.

Jaka granica z Irlandią, dokument Brexit w kwestii Irlandii.

 

BREXIT NIE doprowadzi do powrotu fizycznej granicy z Irlandią, Wielka Brytania ogłosiła w dokumencie dotyczącym Irlandii – obietnica, która pojawia się w obliczu histerycznych ostrzeżeń z Projektu Fear.

Departament Wyjścia z Unii Europejskiej (DEXEU) powiedział dziś, że w trakcie brytyjskiego negocjowania z Brukselą, poprosiłby o „niewidoczną i bezproblemową granicę”.

Jeśli UE zgodzi się z propozycjami, granica między Republiką Irlandii a Irlandią Płn. nie będzie obejmowała żadnej fizycznej „infrastruktury lub posterunków granicznych”.

Downing Street naciska na pełne wyobraźni podejście do tematu granicy, która stanie się jedyną granicą lądową między Wielką Brytanią a UE, kiedy Wielka Brytania oficjalnie opuści UE w 2019 roku.

W dokumencie stwierdzono również, że prawa Irlandczyków do podróży i swobodnego przepływu pracy w Wielkiej Brytanii pozostaną, ponieważ Downing Street stara się chronić obecną umowę o wspólnym obszarze podróży.

Irlandia, która dotąd sprzeciwiła się kilku aspektom stanowiska negocjacyjnego Wielkiej Brytanii, została również upomniana w dzisiejszym dokumencie.

Próby rządu Dublina przeniesienia granic celnych do Morza Irlandzkiego, łącząc wyspę w sensie handlowym, zostały odrzucone jako „nieopłacalne konstytucyjnie lub ekonomicznie”.

Irlandia uprzednio odrzuciła propozycję Wielkiej Brytanii dotyczącą wykorzystania technologii i kamer CCTV na granicy jako nie do zrealizowania.

Źródło brytyjskiego rządu powiedziało: „Obie strony muszą wykazać się elastycznością i wyobraźnią, jeśli chodzi o zagadnienie graniczne w Irlandii Północnej i będzie to dokładnie to, co zrobimy w naszym najnowszym dokumencie.

„Ochrona handlu ma kluczowe znaczenie dla Wielkiej Brytanii i Irlandii – w 2015 r. Irlandia Północna sprzedała towary warte 10,7 mld funtów Wielkiej Brytanii i kolejne 2,7 mld Irlandii, podczas gdy w zeszłym roku Wielka Brytania eksportowała do Irlandii towary o wartości 13,6 mld funtów i importowała warte 9,1 mld funtów – dlatego priorytetem jest znalezienie rozwiązania, które chroni możliwości dostępu przedsiębiorstw do tych ważnych rynków.”

Katarzyna Cz

16 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka