Jaką broń chemiczną użyto w Salisbury

Jaką broń chemiczną użyto w Salisbury

 

Podczas ostatniego ataku chemicznego na Siergieja Skripala i jego córkę Julię w Wielkiej  Brytanii użyto tzn. śmiertelność czynnika nerwowego pod nazwą Novichok.

Jest jedną z najbardziej zabójczych broni chemicznych, jakie kiedykolwiek opracowano i został wyprodukowany w sekrecie przez były Związek Radziecki.

Warianty czynnika nerwowego Novichok są do ośmiu razy bardziej skuteczne niż gaz nerwowy VX, który został wykorzystany w zabójstwie Kim Jong Nam, wyalienowanego przyrodniego brata przywódcy północnokoreańskiego Kim Dzong Un w lutym 2017 roku.

Jeden z twórców Novichoka – rosyjski naukowiec Vil Mirzayanov,uciekł do USA .
Naukowcy z laboratorium obronnego w Porton Down, wskazali użycie Novichoka.

Novichok – co oznacza „nowicjusz” lub „nowy facet” – został opracowany w laboratoriach w Starym Związku Radzieckim od lat 70. do początku lat 90. XX wieku. Jest tak niebezpieczny, że tylko państwo nikt prywatny nie mogłoby go produkować i tylko Rosja to zrobiła.

To tłumaczy, dlaczego Theresa May powiedziała że z całą pewnością atak został zamówiony przez Kreml, oraz reżim ponosi odpowiedzialność za zezwolenie że broń chemiczną została skradziona z tajnego laboratorium.

Philip Ingram, były oficer wywiadu i ochrony, który studiował zajmuje się na co odzień bronią chemiczną powiedział:

Novichok jest super chemiczną bronią czwartej generacji, która została celowo zaprojektowana, aby uniknąć standardowych mechanizmów wykrywania i obrony Nato.

Dr Mirzayanov, który w 1995 roku uciekł do USA, obawiając się, że jego życie jest zagrożone, powiedział, że Rosjanie rozwinęli wystarczająco dużo Novichoka, by zabić „kilkaset tysięcy ludzi”.
Novichok, wyjaśnia jest „binarnym” produktem, który tworzył czynniki nerwowe z dwóch „nieszkodliwych” substancji, które po zmieszaniu razem tworzyły potężną toksynę.
Rosyjskie laboratoria stworzyły dwa rodzaje czynników nerwowych Novichok – A-230 i A-232.

„Jest wysoce zabójczy i może być wyprodukowany tylko w najbardziej wyrafinowanych laboratoriach państwowych.” Broń ta jest potajemnie nielegalną bronią chemiczną z naruszeniem międzynarodowych traktatów wojennych. Niemożliwe jest wyleczenie ludzi, którzy zostali zaatakowani.

Konrad W.

Inne artykuły:

Pół tysiąca ludzi niszczy ubrania, zamach chemiczny w Salisbury

Kolejny wróg Putina ginie w Londynie. Rosja podnosi poprzeczkę.

Armia zabiera skażone karetki po chemicznym ataku w Salisbury

14 marca 2018